ספרית פועלים | הקיבוץ המאוחד | הוצאה לאור
  חפש

   התרסה עתירת יופי, שנינה ורגישות נגד עולם המתפרק מיופיו ומערכיו
  בכל סרלואי על נפש אחת אחריך, ספרו  של דורי מנור
   

   יאיר אסולין מנסה לפצח את סוד הישראליות

  "כי זה כל הספר הזה - פה ושם בארץ ישראל גרסת 2020. זהו מסע אל תוך הפצעים השותתים של ישראל, וכאלה אינם חסרים".
  "זהו אכן סיפורה המדויק של ההישרדות הישראלית 2020, ואסולין הוא מטובי מספריה".
  אברהם בורג על במקום  יאוש | יאיר אסולין
   
   
  תום שפירא, הארץ, על הקסטה השחורה
   
  אסירים, שיכורים ונערות הפקר בספר הזמר החדש 
  ספרם החדש של תמר ז"ל ועמוס רודנר הוא המשכו הישיר של הספר "זמר'ל", ובו שירי יהדות מ'תחתית החבית'
  יעקב בר-און עם צאת הספר
   ממזמר'ל 
   
   
   אולי עוד תצמח מהקורונה תנועת חסידות חדשה
  בין לימוד תורה בתנועת המקויה היפנית לעיסוק בשבת דרך זן־בודהיזם, המשורר הרב אלחנן ניר מחפש עניין באזורים "הרחוקים, ללא נקודות ההשקה"
   • לרגל צאת ספר שיריו גוף שנתת בי , הוא מספר על הקיום החדש שהולידה המגיפה ועל חילופי הדורות בציונות הדתית 
   
  קווים לדמותו של המוח הישראלי
  גמיש אך מבורדק, חכם אך רגשי - ואיינשטיין דווקא היה גאה בו. פרופ' גד יאיר מפענח בספרו החדש את המוח והחשיבה הישראליים, ומסביר למה מדעניות ישראליות נחשבות בעולם ל"סופר וומן" ולמה האקדמיה שלנו היא בסך הכול "פייק אקדמיה"
  רן בן-נון עם צאת הספר המוח הסורר- הזמנה לפגישה עם המדע הישראלי' של גד יאיר.  
   
   רציתי להשמיע את קולם של הסובלים מאלימות
  בלצאנו על הסיפור שמאחורי ספרו ועל איטליה בימי הקורונה. ראיון עם
   מארקו בלצאנו שספרו לא אזוז מכאן ראה אור לפני מספר שבועות
   
   
   
  יצירת מופת מכשפת, שמהדהדת את סבלן של נשים העוברות התעללות באשר הן
  תמר רותם על  קוֹרִיגדוֹרָה מאת גֵייל ג'ונס 
   
  שירה צלולה ומדוייקת כל כך
  שירה המבוססת על איפוק, אנדרסטייטמנט, איזונים פנימיים עדינים, מידה נכונה וצניעות.
   
  אלי הירש על
  שאשה אינה אלוהים, ספר השירים של רוחמה וייס
   
  מתי יונח לך ארצי, ארצי העשנה — שנתיים אחרי מות חיים גורי, ספר חדש
  שנתיים אחרי מותו של חיים גורי השלימו אשתו ושלוש בנותיו את הוצאת ספר שיריו האחרון, אל המקום האחר, והן מספרות על לבטי העריכה ועל החיים עם האדם המורכב שידע בעל פה אינספור שירים ושכתב על עצמו: "אני מלחמת אזרחים"

  כתבה של גילי איזיקוביץ
   

   
  להמלצות נוספות >>


  דרך הטבע  / גיל גרטל
  תנועה, התנסות ושיחה יוצרים למידה, ואף-על-פי-כן שכיח מאוד בבתי הספר הציווי: "נא לשבת בשקט!". על הפער הזה בין הרצוי למצוי מבקשת הפדגוגיה הטבעית לגשר, ולהתאים את ההוראה אל הדרך הטבעית שבה מתהווה למידה.

  בספר דרך הטבע סוקר המחבר את התפתחות הפדגוגיה הטבעית ואת עיקריה. בראשם – טיולי בתי הספר, בהם הטבע מחליף את הספרים כמקור הידע; המציאות שבחוץ מחליפה את הכיתה כמרחב למידה, וההתנסות מחליפה את השינון כדרך לימוד.
  בספר מובא דיון על אודות הנסיבות שבעטיין הפדגוגיה הטבעית אינה מיושמת במערכת החינוך, וכן  רעיונות אחדים למורים ולמדריכים המבקשים ליישמה.

   ד"ר גיל גרטל, יליד 1959, תל אביב, מנהל שותף בחברת "הצוות הדידקטי", עוסק במחקר טיולים ולמידה בחוץ, בפיתוח תכנים ואמצעים להוראה ולהדרכה ובהערכה.

    
  מתוך פרק המבוא
  ספר זה מתאר את הפדגוגיה הטבעית ואת התפתחותה בתרבות המערבית בכלל, ובחינוך העברי בפרט. לטיולים החינוכיים, המייחדים את הגישה הטבעית ומממשים את רעיונותיה בשלמות רבה, הוקדש כאן מקום מרכזי.

  הפדגוגיה הטבעית, העומדת במרכז ספר זה, אינה גישה חינוכית אחת (מונוליטית) בעלת גבולות רעיוניים ברורים. למעשה, הוגיה המרכזיים הציעו שיטות הוראה וחינוך שונות, לעתים סותרות. אולם לכולם נקודת מוצא אחת משותפת – להשתית את ההוראה בבתי הספר על הדרך הטבעית שבה מתרחשת הלמידה. מכאן תבנית חלקו הראשון של הספר, שכל פרק בו מוקדש לרעיון חינוכי מרכזי אחד ולאישיות חינוכית אחת המייצגת את הרעיון. הדיון מבוסס על ציטוטים מכתביהם של הוגי הדעות, ועוסק בביטוי האקטואלי שמקבלים רעיונות אלה במערכת החינוך בישראל.

  הראשון הוא יוהאן עמוס קומניוס, המוכר כיום על ידי אונסקו כ"נביא החינוך המודרני". הוא זה שטבע את המונח 'פדגוגיה טבעית', הראשון שהציע "חינוך הכול לכול", אבן יסוד בחינוך המודרני, וראשון שעמד על חשיבותם של ההתנסות, ההמחשה והתכנון החינוכי. בהמשך מוצגים האפיקים השונים שדרכם התפתחה הפדגוגיה הטבעית, עד יישומיה המיוחדים בניצני החינוך העברי, כגון הגינה החקלאית, שיעורי העמלנות, חברת הילדים, וכמובן – הטיולים.

  הטיול כאמצעי חינוכי מבטא היטב את הנחות היסוד של הגישה הטבעית: הטבע כמקור הדעת, המרחב כסביבת הלימוד וההתנסות כדרך הלימוד. זו כל התורה על רגל אחת. חלקו השני של הספר מוקדש לבחינת הטיולים החינוכיים כפי שהתנהלו במערכת החינוך העברית, מראשיתה ועד ימינו.

  כארבע מאות שנים חלפו מאז הציג קומניוס את הפדגוגיה הטבעית. הישגה הגדול הוא שחינוך 'הכול לכול' מקובל ומיושם ברוב ארצות העולם. אולם הוראה בדרך של התנסות פעילה והבניית ידע עצמאית, אינה שכיחה. לא בבתי הספר ולא בטיולים. לסוגיה זו מוקדש חלקו השלישי של הספר. מוגדרת בו הפדגוגיה הטבעית במבט מחודש, על בסיס הדיון בחלקי הספר הראשונים, ובאמצעות דוגמאות מתודולוגיות המתאימות להשקפת העולם של הפדגוגיה הטבעית. 

  "ספרו המקיף והמעמיק של גיל גרטל קושר בין תפיסת הטבע בתרבות המערבית לתפיסת הטבע של החינוך העברי לדורותיו, קושר בין תפיסות עבר למצב ההווה, מנסח המלצות ורעיונות ומעורר מחשבות על עתיד הטיול. ספר חובה לכל העוסקים בחינוך ובמורשת".

  ד"ר אבי ששון, הד החינוך

  ד"ר אבי ששון  הוא מרצה בכיר בחוג ללימודי ארץ ישראל במכללה האקדמית אשקלון

   ״דרך הטבע״, ... מציג את הגישות העיקריות בתחום הפדגוגיה הטבעית ומראה בפשטות ובקלות איך אפשרלעשות דברים אחרת - מעניינים יותר, זורמים יותר, חיים יותר. לכל אחר מאיתנו היה מדריך כזה, שזכור  לטובה כי הצליח לא לשעמם, שלא היה צריך להשתיק את הכיתה כשדיבר, פשוט כי תשומת הלב של הילדים התנקזה אליו אוטומטית. אולי בזכות הספר הזה יסתובבו במשעולי ארצנו עוד כמה.

  רן בן-נון, ידיעות אחרונות, אוגוסט 2010  קישורים
   לדף הספר באתר "הצוות הדידקטי"
   לדף הפייסבוק של גיל גרטל

  שם ספר:  דרך הטבע
  מחבר/ת:  גיל גרטל
  הוצאה:  ספרית פועלים
  סדרה:  מחשבות על חינוך
  מספר עמודים:  365
  מקור / תרגום:  מקור
  דאנאקוד:  31-4703
  מועד הוצאה לאור:  2010

  מחיר :  88 
  מחיר באתר:  62 

  בניית אתריםבניית אתרים 

  הקיבוץ המאוחד-ספרית פועלים,, הוצאה לאור