ספרית פועלים |  הקיבוץ המאוחד | הוצאה לאור

זרם חילופין של חום-קור

"קראתי את ספרו החדש של דויד גרוסמן בקדחתנות, בדריכות, גם בוויכוח. אש בוערת בספר הזה... ספר אחרי ספר עסוק גרוסמן בלחלץ את הנפש האנושית מציפורני ההיסטוריה. אני חושב שהוא טועה. אבל המחשבה הביקורתית הזאת הופיעה אצלי רק אחרי הקריאה, לא במהלכה. הספר מרתק ומפעים". נסים קלדרון ממליץ על אִתי החיים משחֵק הרבה

 
מלהטטת במילים
 
   ספר מבריק על הנאצים שמטשטש את הגבול בין היסטוריה לבדיון
הברקה ספרותית ובגדר קריאת חובה. טוב יעשה משרד החינוך אם ישלב אותו בתוכנית הלימודים ויקרב את התלמידים, באמצעות סיפורת במיטבה, אל הפרק האומלל הזה בהיסטוריה."
על הספר 'סדר היום' מאת אריק ויאר
 
 
סוד המגילות האבודות
ראיון עם יורם סבו, שהקדיש את חייו לחקר הפרשה
עם צאת ספרו
סוחר המגילות  
 
 
 
 סיפורים קצרים בשלים ומלאים
 
ספר המגרה לשוב ולקרוא בשירתה  
לדברי רן יגיל הספר "לא רק מציג דגם מקורי כיצד לכתוב מסה בלי להידרדר לפרשנות יתר", אלא "גם מעניק כמה מפתחות ליצירתה המורכבת והחידתית של המשוררת", "אחת המשוררות המעניינות ביותר הפועלות כיום". על ארבעה עשר אטיודים על שירת מאיה בז'רנו 
 
הזאבה האחרונה שמעל צריחיה מרחף ענן השפות

בניגוד לדליה רביקוביץ, ששירתה אומצה כלשון השירה הישראלית, יצירתה של נורית זרחי, שטירפדה כל אפשרות לשיוך, נתפשה כחריגה. אולם במבחר הנוכחי, שמבליט את המנעד הקולי שלה, את האתוס הנשי־אנושי ואת הצורות המורכבות שבהן היגרה שירתה מ"ערוגת העברית" וחזרה אליה, היא מתגלה מחדש כמשוררת האשה־ילדה־אֵם של דורה
לילך לחמן עם צאת 'בלוז לתינוקות נולדים' מבחר משירי נורית זרחי בסדרת מבחר | זוטא 
 
 דנית בר עושה כאן שירות חשוב ביותר לקוראים שהיו שם, או עדיין נמצאים במקום האיום ההוא: ילדים שמתייסרים כל חייהם מהניסיון "להבין מדוע אינם מצליחים לאהוב את הוריהם" ואינם מבינים כי הכול התחיל דווקא אצל ההורים, "הנגועים ביחס אמביוולנטי כלפיהם". במילים אחרות: הורים מרעילים. הורים לא אוהבים.
עפרה עופר על ילדות של נסיכה
 
 ספר ביכורים איכותי בעידן צעקני
בזכות יכולתו הלשונית המרהיבה של הסופר הבלתי מוכר, ויכולתו להעמיד ספרות גבוהה שעוסקת בדמויות מהבשוליים - ראוי להעניק לו תשומת לב מיוחדת
ענת עינהר על
 נורות שרופות | יונתן הראל
 
 
 
קול חדש - חם ובהיר וחכם  
 
 מן העיתונות>>>

 המלצות קודמות >>>
 
 
עשרת הספרים הישראלים שאתם אמורים להכיר
 
הארץ ב"קריאת חובה" עם קלאסיקות ישראליות שאמורים להכיר.. .

המשך >>> 

להמלצות נוספות >>


ספרים בתכנון>
ספרי אפריל 2019
Share

ספרי אפריל 2019

 

סיפורת

אִתִּי החיים משחֵק הרבה
דויד גרוסמן 
סיפורן של שלוש נשים חזקות, וֶרה בת התשעים, בתה נינה, ונכדתה גילי. פרשה מרה ומושתקת מרעילה את חייהן, קורעת אותן זו מזו עד שאין להן ברירה, והן יוצאות  – יחד עם רפאל, האוהב הנצחי של נינה, ואביה של גילי – למסע אל אי העונשין גוֹלי אוֹטוֹק, פה היתה וֶרה כלואה ומעונה בעבודות פרך, מפני שסירבה לבגוד בבעלה המת ולהכריז עליו 'אויב העם'.  
הארבעה נסחפים למסע של רגש חשוף אל האימה והאהבה והחסד, שרק משפחות יכולות להפיק מתוכן. 
זה סיפור על פצע שעובר מדור לדור, ועל כוחו הנורא של סוד, ועל אהבה שאינה דועכת גם שנים רבות לאחר שהאהוב כבר איננו בחיים. 
הסיפור הבדיוני המסופר כאן מבוסס חלקית על אשה שהיתה: אווה פָּאניץ' נהיר – שבהשראתה נבראה דמותה של וֶרה – היתה ידידת־נפשו של דויד גרוסמן, והיא זו שסיפרה לו שוב ושוב, במשך עשרים שנה, את הסיפור הלא־ייאמן על חייה ואהבתה.
  
קוּקוֹלְקָה 
לאנה לוקס              
סיפור על כוח רצון, תושייה ותשוקה עזה לחיים. סיפור על ילדים בלי הורים בשולי החברה, המתחיל במעון ילדים באוקראינה, שם מתגוררת סמירה הקטנה והיפה כמו בובה (קוקולקה ברוסית) עם חבריה, המחכים כולם להורים מאמצים. כשחברתה הטובה מרינה נלקחת לאימוץ, משתנים גם חייה. היא מוצאת את דרכה לחבורת ילדים, לומדת לכייס ולגנוב, היא שרה ברחוב כדי לקבץ נדבות.
קוּקוֹלְקָה מרתק את הקוראים  והקוראות אל חייה של סמירה, ילדה יפה כמו  בובה  המיטלטלת תדיר בין תקווה לייאוש, נלחמת ולא מרפה.
לאנה לוקס תגיע לארץ במאי לפסטיבל הסופרים הבינלאומי.
  
חלק כמו מים 
טלי שמיר ורצברגר
רוני ויוֹחי חיים בשני מקומות שונים, בשני זמנים שונים, ולמעשה
נטועים בסיפורים נפרדים. האחד גבר צעיר שגדל במושב בדרום הארץ, והשני פנסיונר המתגורר ברמת גן. לכאורה אפשר שהעולמות האחרים של השניים מציגים עלילות מבודלות. אולם, באקראיות של זמן ומקום,
בנקודות ההשקה ביניהם, מתחיל ונרקם סיפור משותף שאפשר והוא מתאר דמיון, השלמה וניגוד בין יוחי לבין רוני. ספר בסידרת הפרוזה בעריכת סמי ברדוגו.

 

ילדים ונוער

  
מאופסים
סקוט ווסטרפלד | מרגו לַנַגַאן  | דֶבּרה ביאנקוֹטי

מאופסים, דרמה עוצמתית שופעת פעולה לנוער - הראשון בסדרה מרתקת חדשה.

אל תקראו להם גיבורים, אבל לנערים ולנערות האלה מקליפורניה יש כוחות־על.
סקאם נכנס לצרות. היחידים שיכולים לעזור הם המאופסים האחרים, שכרגע הם לא בדיוק חבריו הטובים. בעקבות קריאת המצוקה של סקאם "המנהיג הדגול" של הקבוצה מקבץ מחדש את המאופסים שהתפזרו והם  נסחפים אל שרשרת של היתקלויות בפושעים מסוכנים.
  
טוב להיות רעה? 
חוה חבושי
ניצן מאוהבת בכפיר ורוצה לגרום לו לאהוב אותה.  אבל איך ? אולי בעזרת פטנט 'הארנק' -   זה 'ארנק' בכאילו,  בו ניתן לאסוף מעשים טובים ולקבל גמול תמורתם אבל  לפעמים ה'טוב' מתגלה כ'רע'. ניצן מבוהלת.  מה שווים המעשים הטובים אם בלב היא רעה?  ומה יהיה על אהבתה הסודית?
 
ואז הכל התהפך 
יעל בן ברוך                                      
הטיול לרמת הגולן אמור היה להיות השיא של החופש הגדול שבין כיתה ו׳ לכיתה ז׳. זיו, שי ועופר תכננו אותו לפרטי פרטים. ואז הכול התהפך! 
זיו מגלה ששי ועופר נסעו בלעדיו, ונאלץ להתמודד עם אכזבה קשה ותחושת בגידה. למה הם עשו את זה ואיך ממשיכים מכאן? 
סיפור על חברוּת במשבר והתמודדות אמיצה.

 

עיון


הו! 17
המוזיקה לפני הכל - מדור מיוחד על שירה ומוזיקה
שירה, פרוזה, מסות, תרגומים
בפתח הו! 17: מדור מיוחד על שירה ומוזיקה. מהלחנת שירי משוררים בישראל ועד מסורת הפיוטים היהודיים, מהבלוז של הנשים השחורות בדרום ארצות הברית ועד הרֶמְבֶּטיקו של אנשי השוליים ביוון, מהבארדים הרוסים ועד אריק לביא, פוליאנה פראנק ואהובה עוזרי: מיטב הכותבים מנסחים במילותיהם את הרגע שבו נפגשת המלה עם הצליל
  
 קרקס 
רחל חלפי
ספר שירים חדש לרחל חלפי, המָפנה הפעם אלומת־אור אל שִכבות־קיום ואזורים בלתי מוכרים.

שירתה של רחל חלפי זיכתה אותה בפרס ביאליק, בפרס ברנר ובפרס דליה רביקוביץ לשירה.
  
עוד מעט יבוא נשיא ארה"ב 
ישראל בר כוכב
שירים ופואמות 2018-2015
"ישראל בר-כוכב הוא אחד המעודנים והמעניינים במשוררינו ואני .. מופתע מכישרונו השירי, מהדיוק בלשונו ומהרעננות והמקוריות של שפתו. ...יש בשירתו של ישראל בר כוכב הכוח לראות דברים כדרך שאיש לפניו לא ראה אותם. על כל אלה מרחף הומור עדין". (עמוס עוז)
  
מלאכי 
עמרי לבנת
עמרי לבנת, יליד 1993 , משורר ומתרגם שירה ערבית. חתן פרס שרת התרבות למשוררים בראשית דרכם לשנת תשע"ט. ספר זה הוא ספרו הראשון

 
עיון

 

פרט אחד קטן: מטרת החינוך 
יורם הרפז 
מאמרים העוסקים ב"פרט אחד קטן": מטרת החינוך - הסוגיה החשובה אך הנשכחת ביותר בחינוך. המאמרים דנים בהיבטים שונים שלה, ובנושאים אחרים – עברו ועתידו של בית הספר, איכות ההוראה והלמידה, חינוך החשיבה ועוד – ומוגשים בסגנון רהוט ושווה לכל נפש.
 
על הרודנות           
טימותי סניידר           
עשרים לקחים מהמאה העשרים. 
המבנה הפוליטי של הדמוקרטיות המודרניות מתמודד עם איומים חדשים, ואנחנו איננו יותר חכמים ויותר מחוסנים מן האירופים שחזו בדמוקרטיה הנכנעת לפאשיזם, לנאציזם או לקומוניזם.
המחבר פורש לפנינו עשרים דרכים להבחין באיומים ולהימנע מהם.

ספרי חגים ומועדים 

מיכל מחפשת את האביב 
יונה טפר
מיכל הקטנה שמחה לצאת עם הוריה לטיול לראות את האביב, אבל היא אינה יודעת מי הוא 'האביב' ואיך הוא נראה. לאט לאט היא מגלה את הטבע.

לגילאי 3-6

כשאהיה ראש ממשלה
נרי אלומה
"מה זה ראש ממשלה?" שואלת רונה. אביה מנסה להסביר והיא מבינה את דבריו בדרכה, מתוך עולמה, עולם הילדים. מכאן והלאה היא מדמיינת לעצמה דברים שתוכל לעשות כשתהיה ראש ממשלה.
 

אמא ספרי לי, את היית שם 
אוה ארבן

"קִבַּלנו פְּקֻדָּה לעַזב אֶת הַבית. הִתִּירוּ לָנו לָקַחַת רַק מִזוְָדָה אַחַת קְטַנה לְכָל אִישׁ ואשָּׁה. עָמַדְתִּי בַּפֶּתַח והבטתי, בַּפעַם האחֲרונה, בַּחֲפָצִים שֶׁהִשְׁאַרְנוּ...
הסַּפּוּר שֶׁל אֶוה נולַֹד כהרְצאָה לַילדִים המורכבת מקִטְעֵי זכְִרוֹנוֹת מִימֵי ילְַדותָּהּ והְִתְבַּגרְּותָּה עַל תְּקופַּת הַשּׁואה; לאְַחַר מִכּן נִרְשַׁם עַל יְדֵי הַמְסַפֶּרֶת. הסַּפּוּר הובא לִדְפוּס, עַד כּמה שֶׁנִּתָּן הַדָבר, בְּאוֹתוֹ אֹפֶן שֶׁסֻּפַּר לָרִאשׁונה לַילְָדִים - בִּנשְִׁימָה אַחַת.

 

מי ישאל את הקושיות 
נעמי בן-גור 
לְאֵיתָן, הָאָח הַגָּדוֹל, קָשֶׁה לְפַנּוֹת אֶת מְקוֹמוֹ לָאָחוֹת הַקְּטַנָּה, שֶׁמַּחְלִיטָה שֶׁהַשָּׁנָה הִגִּיעַ תּוֹרָהּ לָשִׁיר אֶת הַקֻּשְׁיוֹת. אֲבָל הִיא אֵינָהּ יוֹדַעַת אוֹתָן.
מִי יִזְכֶּה לָשִׁיר אֶת הַקֻּשְׁיוֹת בְּלֵיל הַסֵּדֶר?
סִפּוּר עַל תַּחֲרוּת בֵּין אַחִים הַמִּתְרַחֶשֶׁת עַל רֶקַע חַג הַפֶּסַח

בניית אתריםבניית אתרים 

הקיבוץ המאוחד-ספרית פועלים,, הוצאה לאור