ספרית פועלים | הקיבוץ המאוחד | הוצאה לאור
  חפש

  זרם חילופין של חום-קור

  "קראתי את ספרו החדש של דויד גרוסמן בקדחתנות, בדריכות, גם בוויכוח. אש בוערת בספר הזה... ספר אחרי ספר עסוק גרוסמן בלחלץ את הנפש האנושית מציפורני ההיסטוריה. אני חושב שהוא טועה. אבל המחשבה הביקורתית הזאת הופיעה אצלי רק אחרי הקריאה, לא במהלכה. הספר מרתק ומפעים". נסים קלדרון ממליץ על אִתי החיים משחֵק הרבה

   
  מלהטטת במילים
   
     ספר מבריק על הנאצים שמטשטש את הגבול בין היסטוריה לבדיון
  הברקה ספרותית ובגדר קריאת חובה. טוב יעשה משרד החינוך אם ישלב אותו בתוכנית הלימודים ויקרב את התלמידים, באמצעות סיפורת במיטבה, אל הפרק האומלל הזה בהיסטוריה."
  על הספר 'סדר היום' מאת אריק ויאר
   
   
  סוד המגילות האבודות
  ראיון עם יורם סבו, שהקדיש את חייו לחקר הפרשה
  עם צאת ספרו
  סוחר המגילות  
   
   
   
   סיפורים קצרים בשלים ומלאים
   
  ספר המגרה לשוב ולקרוא בשירתה  
  לדברי רן יגיל הספר "לא רק מציג דגם מקורי כיצד לכתוב מסה בלי להידרדר לפרשנות יתר", אלא "גם מעניק כמה מפתחות ליצירתה המורכבת והחידתית של המשוררת", "אחת המשוררות המעניינות ביותר הפועלות כיום". על ארבעה עשר אטיודים על שירת מאיה בז'רנו 
   
  הזאבה האחרונה שמעל צריחיה מרחף ענן השפות

  בניגוד לדליה רביקוביץ, ששירתה אומצה כלשון השירה הישראלית, יצירתה של נורית זרחי, שטירפדה כל אפשרות לשיוך, נתפשה כחריגה. אולם במבחר הנוכחי, שמבליט את המנעד הקולי שלה, את האתוס הנשי־אנושי ואת הצורות המורכבות שבהן היגרה שירתה מ"ערוגת העברית" וחזרה אליה, היא מתגלה מחדש כמשוררת האשה־ילדה־אֵם של דורה
  לילך לחמן עם צאת 'בלוז לתינוקות נולדים' מבחר משירי נורית זרחי בסדרת מבחר | זוטא 
   
   דנית בר עושה כאן שירות חשוב ביותר לקוראים שהיו שם, או עדיין נמצאים במקום האיום ההוא: ילדים שמתייסרים כל חייהם מהניסיון "להבין מדוע אינם מצליחים לאהוב את הוריהם" ואינם מבינים כי הכול התחיל דווקא אצל ההורים, "הנגועים ביחס אמביוולנטי כלפיהם". במילים אחרות: הורים מרעילים. הורים לא אוהבים.
  עפרה עופר על ילדות של נסיכה
   
   ספר ביכורים איכותי בעידן צעקני
  בזכות יכולתו הלשונית המרהיבה של הסופר הבלתי מוכר, ויכולתו להעמיד ספרות גבוהה שעוסקת בדמויות מהבשוליים - ראוי להעניק לו תשומת לב מיוחדת
  ענת עינהר על
   נורות שרופות | יונתן הראל
   
   
   
  קול חדש - חם ובהיר וחכם  
   
   מן העיתונות>>>

   המלצות קודמות >>>
   
   
  עשרת הספרים הישראלים שאתם אמורים להכיר
   
  הארץ ב"קריאת חובה" עם קלאסיקות ישראליות שאמורים להכיר.. .

  המשך >>> 

  להמלצות נוספות >>


  כל השירים 3  / דוד אבידן

  עורכים: ענת ויסמן ודוד וינפלד

  כרך זה מכנס את יצירתו של אבידן מן השנים 1978-1974. נכללים בו ספריו 'הפסיכיאטור האלקטרוני שלי – שמונה שיחות אותנטיות עם מחשב'
  (1974), 'תישדורות מלוויין-ריגול – שירים, תישדורות, מיסמכים' (1978), מבחר של דיגומים (מונח שאבידן טבע) וחטיבה של תרגומי שירים.
  בשני הקבצים שכונסו בכרך בולט הממד הטכנולוגי. כך, למשל, ב'הפסיכיאטור האלקטרוני שלי' מתעד המשורר את הדיאלוג שלו עם תוכנת-המחשב החלוצית 'אלַייזה' בניסיון יחיד במינו ל"תקשורת יעילה בין אדם לבין מכונה" (כהגדרתו).
  הדיגומים הם חיקויים בעלי נופך קומי-פארודי של יוצרים, סגנונות, אסכולות ונוסחי תרגום מן השירה העברית במאה העשרים ובכלל זה פארודיה של אבידן על סגנונו-הוא. יוצאים מכלל זה דיגומים על-פי מדרשים ופתגמים וכן על-פי סגנונו של ש"י עגנון. הדיגומים נוצרו רובם ככולם בשנים 1981-1976 במסגרת תרגיל-סדנה שאבידן הנחה בחוג לתורת הספרות באוניברסיטת תל-אביב ואחר כך באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. חלקם ראה אור בכתבי עת וחלקם מתפרסם כאן לראשונה. 
  תרגומי השירה של אבידן – רובם מאנגלית ומיעוטם משפות אחרות (רוסית, פולנית, בולגרית) – חורגים מן המסגרת הכרונולוגית של הכרך: הם פורסמו משנת 1952 ועד 1988. בכרך הם מופיעים מן המוקדם אל המאוחר לפי תאריך פרסומם כדי שהקורא יוכל לעמוד על עשייתו וטעמיו של אבידן כמתרגם בהתפתחותו.

  במהלך שנת 2011 צפוי להסתיים המיזם הייחודי של הוצאת כתבי דוד אבידן, המשותף להוצאת הקיבוץ המאוחד ולמוסד ביאליק, עם פרסומו של הכרך הרביעי. בכרך זה, האחרון, יכללו שיריו של אבידן מהשנים 1991-1985 ובין השאר יראו בו אור לראשונה שירים מעזבונו.

  השורות הכי יפות בעברית

  עַכְשָׁיו אֲבִידָן דָּוִד
  גּוֹזֵר עַל עַצְמוֹ שִׁכְחָה
  וְנִזְכָּר בְּעַצְמוֹ מֵחָדָשׁ
  בְּעוֹד אַלְפַּיִם שָׁנָה
  וְעוֹלֶה מִן הַמָּוֶת חַלָּשׁ
  בְּעֵינַיִם דְּבוּקוֹת מִשֵּׁנָה

  נכון שהכרך החדש של כל שירי דוד אבידן ("כל השירים 3", מוסד ביאליק והקיבוץ המאוחד, בעריכת ענת ויסמן ודוד וינפלד) מכיל כמה מן הפחות מעניינים והפחות מבריקים בשירתו, טקסטים פטפטניים, יהירים, זחוחים וחסרי ערך, מ"הפסיכיאטור האלקטרוני שלי" (שבכלל איננו שירה ולא היה צריך בכלל להיכלל במסגרת זו), דרך ה"דיגומים"(שירים בנוסח משוררים אחרים) המייגעים למדי, ועד לשירי "תשדורות מלוויין ריגול", הגרועים ברובם, ובכל זאת, גם בכרך זה מופיעים כמה שירים נפלאים ממש, גאוניים ממש.

  בנוסף, אנחנו זוכים כאן למנה מצומצמת אמנם אך מפוארת של תרגומים ממיטב משוררי העולם, מאליוט ופאונד עד אודן ומאיאקובסקי. בקיצור, כדאי בכל זאת.

  השורות המובאות כאן לקוחות מן השיר האבידני הנפלא, "מנת-קרב" הפותח את "תשדורות מלוויין ריגול", ובו מספר אבידן איך יקום מן המוות בעוד אלפיים שנה, וידבר עם הדור החדיש ההוא כדבר איש עם רעהו, בשפת השירה המשוכללת, שניבאה מזמן את האנרכיה המאושרת ונטולת החוקים של העתיד (כי כשכולם בסדר, אין צורך בחוקים):
   
  ושותה מים שקופים
  ונושם צי חלל רחוק
  ורואה יפים וחשופים
  חיים ללא סדר וחוק
  ואז הוא מחליף איתם
  מילים אחדות בשפתם
  .  

  מנחם בן, NRG, אוק' 2010


  לספריו
  כל השירים - כרך 1
  כל השירים - כרך 2

  כל ספריו של דוד אבידן באתר>>

  שם ספר:  כל השירים 3
  מחבר/ת:  אבידן דוד
  הוצאה:  הקיבוץ המאוחד
  בשיתוף הוצאת:  מוסד ביאליק
  עורך/ת:  ענת ויסמן, דוד וינפלד
  מקור / תרגום:  מקור
  דאנאקוד:  31-5232
  מועד הוצאה לאור:  2010

  מחיר :  98.00 
  מחיר באתר:  68.00 

  בניית אתריםבניית אתרים 

  הקיבוץ המאוחד-ספרית פועלים,, הוצאה לאור