דף הבית >פרקים ראשונים וסיפורים מאחורי הספרים>זרעים של מסטיק | לאה נאור>

 


איורים: ולי מינצי
עיצוב גרפי: מיכל מגן
ספרית פועלים


 על הולדת היצירה והספר מספרת לאה נאור:

 "זרעים של מסטיק הייתה היצירה הראשונה שכתבתי לילדים, וכמו הרבה דברים טובים שקרו לי –  זה היה במקרה. יום אחד בא לבקרנו חבר טוב שלנו, נחום היימן (נחצ'ה), שהיה אז חבר קיבוץ בית אלפא, וכבר הלחין שירים ראשונים ל'גבעתרון'. הוא ביקש ממני שיר שיתאים למסיבת סוף השנה בבית הספר שבו שימש מורה למוסיקה. נתתי לו שיר, ולאחר מכן עוד שיר ועוד שיר, וכך זה צמח והיה למחזמר שלם. ההצלחה הייתה גדולה, וילדי בית אלפא הוזמנו להקליט את השירים ב'קול ישראל' בירושלים, ומכאן זה התגלגל במהירות לספר ולתקליט.

גם עתה, שנים רבות לאחר שזרעתי את "זרעים של מסטיק" בשדה ספרות הילדים העברית, אני זוכרת באהבה כל מילה בשירים, ושומרת רגשות חמים לידידיי הטובים מאז: נחום היימן ודליה פרידלנד, שותפיי ליצירה.  וכמובן גם לילדי בית אלפא שכבר מזמן  אינם עוד ילדים".  זרעים של מסטיק היא אחת היצירות האהובות ביותר על הורים וילדים זה קרוב לחמישים שנה. ראשיתה כמחזמר שהועלה בקיבוץ בית אלפא. את המחזה והשירים כתבה לאה נאור והלחנים חוברו על-ידי נחום היימן.
עד מהרה הפך המחזמר לספר, שהופיע בספריית פועלים בשנת 1966 וזכה להצלחה רבה. בשנת 1989 ראתה אור גרסה נוספת שלו, שצוירה על-ידי אלונה פרנקל, ועתה, לאחר יותר מעשרים שנה ולאור הביקוש הרב מצד קהל הקוראים, מופיעה בשלישית בספריית פועלים מהדורה חדשה של הספר הקלאסי, והפעם מלווים אותו ציוריה של ולי מינצי.
לצד הספר הופיעו במהלך השנים תקליט (1967) בביצוע דליה פרידלנד וילדי קיבוץ בית אלפא, וקלטת וידאו בביצוע דפנה דקל וילדים (2005). שניהם יצאו מאוחר יותר בדיסק.


שירי המחזמר, המכונסים כולם בספר, ביניהם "אדון חרדון המפוזר", זרעים של מסטיק", "הכול קרה בגלל רותי", "מי אכל את הירח" –  הם משירי הילדים המוּשרים ביותר בארץ. המחזמר זרעים של מסטיק הועלה מספר פעמים על בימות התיאטרון והמוסיקה הקלה, ולאחרונה הוא מוצג על בימת תיאטרון בית לסין.


הספר החדש זרעים של מסטיק, בלבושו החדש המרהיב, מעשה ידיה של ולי מינצי, הוא חגיגה אמיתית של יצירה השומרת על רעננותה. 
בניית אתריםבניית אתרים 

הקיבוץ המאוחד-ספרית פועלים,, הוצאה לאור