דף הבית >קטלוג>סיפורת>סיפורת מקור>מ>משל התאנה>
כיצד מרגישה בחברה הישראלית בבאר שבע של שנות השישים, ילדה שמוצאה בצפון הרחוק וששורשי משפחתה בנופים זרים? איזו מין אישה תתפתח מאותה ילדה בבוא העת? אילו חיים תחיה, אילו קשרים תקיים עם סביבתה, ואילו חוויות יעמדו במרכז עולמה?
הגיבורה ב"משל התאנה" היא בתו של פיני תושב הארץ, נוצרי מאמין ואדוק בדתו. דרך תיאורי יחסיה עם אביה ועם סבתה נגלית מערכת יחסים משפחתית מורכבת ושלמה, האופיינית להווי חייה של קהילה קטנה ועיקשת שבאה מעבר לים והכתה שורש בישראל. אולם קשרי המשפחה והאהבה הנגלים בספר טומנים בחובם גם סוד, שהתפענחותו מביאה את עלילת הסיפור להתרה ולשיא של זיכוך.
חלק ניכר מן הספר מתייחס בפרוטרוט להיסטוריה הלאומית והתרבותית של האִינְגְרִים, קבוצה שהייתה שייכת במשך מאות שנים לאומה הפינית עד שבניה נאלצו, ברובם הגדול, לנטוש את אדמותיהם בעקבות טיהורי סטלין ואירועי מלחמת העולם השנייה ולהגר כפליטים לפינלנד.
מעבר לסיפור המשפחתי ולסיפור האהבה שמשמשים עמוד שדרה במשל התאנה ושנשזרים זה בזה, פורשת הלנה יגב-מור (סיפורי עץ הדעת, הוצאת חרגול, 2000), הסופרת הישראלית ממוצא פיני, בספרה השני קשת רחבה ומרתקת של זהויות לאומיות, תרבותיות ודתיות. אגב התמקדותה בילדותה החריגה של הגיבורה כנטע זר בארץ, היא נוגעת בד בבד הן בחומרים ישראליים מקומיים, והן במשבי-רוח מן המקומות שסדרת צפון מבקשת להביא לידיעת קוראי העברית ולהכרתם.

משל התאנה
הוא הספר השלישי בסדרת צפון בעריכת רמי סערי, סדרה שנועדה להפגיש את הקוראים העברים עם ספרות מארצות סקנדינביה ומן המדינות הבלטיות.
__________________________________

ספרי הסדרה:

 שקר קטן מאת רָאִיָּה סְיֶקִּינֶן (פינלנד)
 מדינת גבול מאת רָאִיָּה סְיֶקִּינֶן(אסטוניה)
 גבר זר בא למשק מאת מיקה ולטרי (פינלנד),
 משל התאנה מאת הלנה יגב-מור (ישראל)
 הקרח והטיטניק מאת יאן קפלינסקי (אסטוניה)
 שמחה ארורה מאת יאן-הנריק סוואן (שוודיה)
__________________________________
שם ספרמשל התאנה
מחבר/תיהלנה יגב-מור
הוצאההקיבוץ המאוחד
סדרהצפון
מקור / תרגוםמקור
דאנאקוד310004643
 
בניית אתריםבניית אתרים 

הקיבוץ המאוחד-ספרית פועלים,, הוצאה לאור