דף הבית >קטלוג>סיפורת>סיפורת תרגום>א>אהבה מטרידה>

"אמי טבעה בלילה של ה-23 במאי, יום הולדתי" – כך נפתח הרומאן של אלנה פרנטה. האם יצאה מביתה בנפולי ועלתה לרכבת לרומא, כדי לחגוג עם בתה בת הארבעים-וכמה את יום-הולדתה, אך מעולם לא הגיעה. בשלוש שיחות טלפון מן הדרך היא נשמעה מוזרה או שיכורה, אמרה שנמצא איתה גבר שמונע בעדה לספר היכן היא, והמטירה שרשרת גסויות בדיאלקט הנפוליטני, שנוא-נפשה של בתה שכמעט הצליחה לשכוח אותו. בבוקר נמצאה גופת האם צפה מטרים אחדים מחוף הים ועליה רק חזייה אופנתית, מסוג שמעולם לא לבשה.

 

ההווה הדחוס והקצבי של הרומאן – המסופר מפי הבת, דֶליה – מרוכז בעיקר ביום גדוש אחד, למחרת הלוויה. תעלומות ומוזרויות הולכות ונערמות והאירועים רודפים זה אחר זה ומותירים את הקוראים ללא נשימה. אך למרות העלילה המסעירה ורבת התפניות אין לפנינו מותחן חקירה פשוט, שבסופו ייחשפו אל-נכון נסיבות של רצח או של התאבדות, או יתגלה איזה סוד משפחתי "אפל". שכן יותר משדליה יוצאת לחקירה פעילה, היא נגררת בנפולי ונקלעת כמו בפארסה למפגשים לא-צפויים. אלה יביאו אותה לחצות קו שלא הצליחה לחצות אותו עד כה במחשבותיה על אמה – אשה דו-משמעית בעיניה, שאת ביקוריה אצלה שנאה. והזרקור המרכזי יופנה אל המסתורין של יחסי הבת והאם.

 

הכתיבה התזזיתית של פרנטה, שהספר מספק כר נרחב לסגנונה רב-העוצמה הזכור מ'ימי הנטישה', יוצרת שוב ושוב, בכל פרק מחדש, שידוד-מערכות עלילתי ונפשי.

 

'אהבה מטרידה' הוא הרומאן הראשון של הסופרת המסתתרת, ילידת נפולי, החותמת בשם הספרותי "אלנה פרנטה" (בעברית ראה אור תחילה ספרה השני, 'ימי הנטישה'). מאז הופעתו באיטליה ב-1992 הוא הפך לספר פולחן, זכה בפרסים רבים – וביניהם פרס אלזה מורנטה – והיה בסיס לסרט של מריו מרטונה (1995).

 ספרה הראשון של הסופרת המסתורית אלנה רנטה. למה מסתורית? משום שמאז שיצא ספרה הראשון ועד היום מתעקשת היוצרת האיטלק״ה שלא להיחשף בשום צורה, אלא רק פעמים נדירות בהתכתבויות מרחוק, ללא מגע או אפשרות להביט בפניה. הסיפור, שהיה הן לספר והן לסרט פולחן ולא רק באיטליה, משאיר את הקוראים ללא נשימה. עם כל עמוד שמסתיים, השאלות הופכות לקשות ולמסובכות יותר. האם אמה של דליה נרצחה או אולי היא בכלל התאבדה? ואיך קשורים יחסי האם והבת בעבר לאירועים שפוקדים את דליה היום? הספר, כאמור,היווה בסיס לסרט של הבמאי מריו מרטונה ועורר עניין רב באיטליה ובעולם. כל ההתעסקות בזהותה האמיתית של הסופרת שלא הצטלמה מעולם, לא בהשקה של הסרט, או כל דבר שקשור ביחסי ציבור ליצירותיה, רק מוסיפות עניין מרתק בכל מה שקשור לנושא. הספר כשלעצמו הוא יוצא דופן וכתוב בכנות מדהימה.

יוסי אסף, אוקטובר 2009
קישורים:
חוט מקשר
על האהבה המטרידה של פרנטה
 הפרק הראשון
לטעום מהספר
רומן כובש וסוחף
הטירוף והיחסים המפותלים-מסובכים בין אמהות ובנות כבר מזמן לא היו מרתקים כל כך, מסתוריים כל כך, אפלים וכובשים כל כך.
- אורית הראל אוהבת את הספר
 ימי הנטישה
ספר נוסף של פרנטה באתר
שם ספראהבה מטרידה
מחבר/תפרנטה אלנה
הוצאההקיבוץ המאוחד
בשיתוף הוצאתספרי סימן קריאה
סדרההספריה החדשה
מקור / תרגוםתרגום
דאנאקוד310005051
מועד הוצאה לאור2009
 
בניית אתריםבניית אתרים 

הקיבוץ המאוחד-ספרית פועלים,, הוצאה לאור