דף הבית >קטלוג>שירה>שירה מקור>כ>כל השירים 2>

בהוצאת הקיבוץ המאוחד ומוסד ביאליק-ירושלים רואה אור הכרך השני במהדורת 'דוד אבידן: כל השירים', בעריכת ד"ר ענת ויסמן וד"ר דוד וינפלד.

כרך זה מכנס את יצירתו של אבידן בין השנים 1973-1968 – התקופה הניסיונית וה'מעבדתית' ביותר במפעלו של אבידן. בצד הסטייה הקיצונית ממושג השירה המסורתית לטובת המסורת האוונגרדית, מופיעים בכרך זה גם שירים שהפכו לנכסי צאן ברזל בשירה העברית ושירים מוכרים פחות הממתינים לקריאה מחודשת.
בכרך נכללים ספריו של אבידן: 'שירים בלתי-אפשריים'+'דו"ח אישי על מסע ל.ס.ד.' (שני ספרים בכריכה אחת, 1968), 'שירים חיצוניים' (1970) ו'שירים שימושיים' (1973).

'שירים בלתי-אפשריים'+'דו"ח אישי על מסע ל.ס.ד.' "תוּקתק בידי המחבר על מכונת כתיבה מנקֶדֶת" וראה אור בהוצאת "המאה השלושים" שיָסד אבידן, במהדורת פקסימיליה מצומצמת כשקרטון כתום מפריד בין שני הספרים שנכרכו זה בצד זה, במהופך. אחד מגילויי אופיו הניסיוני של הספר הוא השילוב של שירה ופרוזה הגותית, וכן העיצוב הגרפי המשתמש בפעלוליה המקריים או המכוּונים של מכונת הכתיבה. אף על פי שלא ניתן לשחזר את הרושם הבלתי-אמצעי של ההדפסה במכונת כתיבה, הרי ככלל נשמר בכרך המימד הגרפי המקורי של הספר. 

'שירים חיצוניים'
(1970) כולל שתי חטיבות שירים המנסחות תגובות לשני מבחנים פסיכולוגיים: "מבחן רורשאך" ו"מבחן T.A.T." וכן ארבעה 'תקרינים' (עבודות חזותיות) של אבידן. 

את 'שירים שימושיים' (1973) הגדיר אבידן כ"תעשיה של אקספרימנטים [...] המבוססים על מחקרים מעבדתיים שבספרים הקודמים", ותיאר אותו כך: "לא מעבדת-מחקר של תעשייה אווירית, אלא מטס של מטוסים חדישים שנועדו לטוס ושטסים. זהו ספר שימושי מאוד לקורא המחונן".
את הכרך חותמות כמה עבודות חזותיות של אבידן, שעסק באותה תקופה באופן אינטנסיבי גם באמנות חזותית ואף הציג שתי תערוכות יחיד.

מהדורת כל שירי דוד אבידן בעריכת ד"ר ויסמן וד"ר וינפלד מכנסת לראשונה, בארבעה כרכים, את כל שיריו של אבידן (1995-1934) – מן היוצרים המרכזיים שקמו לשירה העברית במחצית השנייה של המאה העשרים; משורר חדשן ונִפְלֶה, ששירתו – במקצביה, בהלכי רוחה ובתכניה – טבועה בחותם שאין לטעות בו. המהדורה כוללת גם קבצים שהופיעו במהדורות מצומצמות שכמעט ולא הופצו, את תרגומי השירה של אבידן ואת ה"דיגומים" – חיקויים על פי סגנונם של משוררים אחרים. הכרך הראשון במהדורה ראה אור במרס 2009 וזכה להצלחה רבה. שני הכרכים האחרונים במהדורה צפויים לראות אור במהלך שנת 2010.
קישורים:

 אובד באבידניום
 עודד כרמלי על שירת אבידן
 פולחן הסימום ההזיוני
 השירים והאגו של המשורר אבידן
 מנחם בן מהלל את אבידן


כל ספריו של דוד אבידן באתר>>
שם ספרכל השירים 2
מחבר/תאבידן דוד
הוצאההקיבוץ המאוחד
עורך/תענת ויסמן ודוד וינפלד
מקור / תרגוםמקור
דאנאקוד310004875
מועד הוצאה לאור2009
 
בניית אתריםבניית אתרים 

הקיבוץ המאוחד-ספרית פועלים,, הוצאה לאור