דף הבית >קטלוג>סיפורת>סיפורת תרגום>ח>חופשתו של מגרה>

שני ספרי בילוש מאת רב האומן של הסיפור הבלשי ז'ורז' סימנון בספר אחד - "חופשתו של מגרה" ו"מגרה והאיש על הספסל".

ברומן "חופשתו של מגרה", ז'ול מגרה מגיע עם אשתו לבלות את חופשתם בעיר החוף לֶה סָבְּל-ד'אוֹלוֹן שבמערב צרפת. ביום השני לחופשה הגברת מגרה מאושפזת לניתוח דחוף, ומגרה מסתגל לשגרה של ביקורים אצל אשתו המחלימה, שיטוט בבתי הקפה וצפייה במשחקי הברידג' בבראסרי. ואולם, כאשר גיסתו הצעירה של אחד משחקני הברידג' נהרגת, רב-פקד מגרה נשאב אל תעלומת המוות – ואל חקירתה.
ב"מגרה והאיש על הספסל", גופת גבר מתגלה על ספסל בבולבאר סן-מישל. התעודה שבכיסו מצהירה על מקום עבודה שאינו קיים עוד, אך אשתו טוענת שהוא עדיין עובד בו; והיא אף איתנה בדעתה שהנעליים שלרגליו והעניבה שלצווארו אינן הנעליים והעניבה עימן יצא מן הבית. מגרה מגשש אחר העובדות שינמקו פרטים מוזרים אלו ויובילו לפתרון תעלומת הרצח.
 
דמותו של הרב פקד מגרה היא דמות שונה לגמרי מדמויות הבלשים והבלשיות שקדמו לה. את מקומם של ברק ההיגיון המפענח כל חידה, או האומץ הגופני במאבק בפושע, תופסת ההתבוננות רבת הניסיון, העמוקה והסבלנית של איש משטרה וותיק; מושגי החקירה והמעקב, האשמה והחפות מפשע, האמת והצדק, יוצאים מכלל פשוטם ומוטענים בריבוי הפנים של המציאות האנושית.
ב"חופשתו של מגרה", כמו ב"התלוי מסן-פוליין" - ספר הבילוש הראשון של מגרה, שפורסם ב סדרת חשדב- 2007 וזכה לשבחי הביקורת במוספים הספרותיים, ההתנהלות המותחת של החקירה והתפענחותו המרתקת של סיפור הפשע שאותו היא משחזרת, מעוגנות בתוך ההתבוננות מלאת עניין ומעמיקת הבנה ברקמת החיים הנפרשת. החוכמה והאנושיות שבהתבוננות זו הן אלו המעניקות לסיפורים את קסמם הרב. אווירתם, איכותם הספרותית ודמות הבלש שסימנון יצר בהם הופכת אותם ליצירות מופת של הז'אנר.


ספרי בלשים אחרים של סימנון ב- סדרת חשד:
התלוי מסן-פוליין
חופשתו של מגרה
מגרה וסוחר היין


סימנון לא התעניין בתעלומה אלא באנשים, ועדיין הוא סופר מתח מעולה

ספרו החדש של אמן ספרות המתח הצרפתית, ז'ורז' סימנון, שעד עכשיו  תורגמו מספריו לעברית על ידי יהושע קנז, הוא רב אמן בפריסת  נפשו של הגיבור בעל הנפש המתייסרת, אך הפעם אנו מתוודעים לגיבורו המפורסם ביותר, רב פקד מגרה. מגרה הוא סלבריטי של ממש, וכשהוא מגיע לעיירת נופש קטנה עם אשתו האהובה,כולם מכירים אותו. דווקא שם נופלת אשתו למשכב, ובבית החולים מחליק מישהו פתק לכיסו של מגרה, ובו מפצירים בו לבדוק את החולה בחדר 15 החולה מתה למחרת היום, ולמחרת נרצחת נערה נוספת, וקשר הדוק מסתמן בין שני המקרים. כמובן שמגרה מתחיל בחקירה מסועפת ומסוכנת משלו. כל מי שנהנה לקרוא את סימנון בעבר ייהנה שבעתיים מרומן מענג זה. חוויות עונג צרוף שכאלה אינן רבות, כשם שאין הרבה בלשים חביבים כמגרה וסופרים כסימנון.  ***** איריס אברמוביץ'

פנאי פלוס, אוגוסט 2010קישורים
אף שחלפו שנים רבות, ספרי "מגרה" עדיין עובדים
גבי לוין, הארץ, מחכה לתרגומים נוספים 

שם ספרחופשתו של מגרה
מחבר/תסימנון ז`ורז`
הוצאההקיבוץ המאוחד
מקור / תרגוםתרגום
דאנאקוד310004972
מועד הוצאה לאור2009
 
בניית אתריםבניית אתרים 

הקיבוץ המאוחד-ספרית פועלים,, הוצאה לאור