דף הבית >קטלוג>ילדים ונוער>לנוער (גילאי 10 - 15)>החתול השחור האחרון>

הספר האלגורי החתול השחור האחרון מאת הסופר היווני אווגניוס טריוויזאס מציג באופן מקורי, מנקודת מבטו של חתול רחוב, את תוצאותיו הרות האסון של תהליך המלבה דעות קדומות ואמונות טפלות – ומוביל לרדיפה אכזרית של מיעוטים או של "אחרים". חתול שחור זה ובני מינו חיים בשלווה באי עלום שם – עד שממשלת האי מאשימה אותם בכישלונותיה ובכל הצרות המתרגשות על אוכלוסיית בני האדם באי. לאחר הסתה פרועה מוצג הפתרון, הלא הוא השמדת החתולים השחורים. אחריהם בא תורם של החתולים האפורים ובעלי הצבעים האחרים...

החתול השחור הוא גיבור העלילה והמסַפר אותה. זהו חתול עם תכונות מנהיגות, חוצפה של חתולי רחוב  וחיבה מיוחדת לחתולת אנגורה לבנה אחת שטִבעה האמיתי מתגלה לו די מהר. כבלש חובב הוא לוקח חלק בשרשרת אירועים, בהם משעשעים, בהם קשים, בניסיון להתחקות אחר היעלמותם המסתורית של חבריו.  ככל שהמצב מדרדר הוא  נחשף לאמיתות מכאיבות על טיבם של בני האדם ושל אחיו החתולים. אבל גם לומד משהו על חברות, נאמנות ואהבת אמת.

הספר האלגורי מעורר את הקורא - צעיר ומבוגר כאחד - להשוות בין עולם החתולים הנרדפים לבין המציאות האנושית..

המחבר אווגניוס טריוויזאס, יליד אתונה (1946), הוא יוצר פורה של ספרי ילדים ונוער, וכתב יותר ממאה ספרים. כתיבתו מצטיינת בדמיון, במקוריות ובחוש הומור. ספריו עובדו למחזות ולקולנוע, תורגמו ל-17 שפות וזכו לפרסים רבים.

החתול השחור האחרון הוא ספרו הראשון של טריוויזאס המתורגם לעברית.

המתרגם, יחיאל קמחי, זכה בפרס המתרגמים מיוונית מטעם שר המדע, התרבות והספורט לשנת 2000. זהו הספר השביעי שתירגם מיוונית לעברית.


משבחי הביקורת:

"רפתקת פנטזיה ומסתורין שובת לב במיוחד"
                                                             Bookseller    

"הקרימינולוג והסופר הענק של ספרי הילדים עוטף את הזוועות שהוא מתאר בהומור מרושע, ומצליח להפוך מעשיית מוסר לסיפור הנקרא בהנאה צרופה".
                                                      Herald Tribune

הפופלריות של טריוויזאס ביוון מגיעה לרמת הפופולאריות של ג'יי קיי רולינג בארה"ב."
                                                      The Independent

אלגוריה עם מסרים

משעשע ומחכים קודם נעלם משי, אחר כך ספידי, אחר כך קוטר, טיטוס, רעמסס, כושית, פושוטביז׳ו. כל אותם חתולים היו שחורים. חתול רחוב שחור חכם, משעשע ורב תושייה  חי לו בנעימים, יום אחד הוא מגלה שממשלת בני האדם החליטה להיפטר מכל החתולים השחורים. הוא יוצא לחקור את האמת על המניעים והתוכניות של בני האדם.  לכתוב אלגוריה לנוער זה לא עסק קל.לכתוב אלגוריה בעלת מסרים מורכבים שבכל זאת יצליחו לגעת בילדים וגם במבוגרים זה עסק קשה מאוד. ובכל זאת, כשזה  מצליח זה מקסים, נוגע, משעשע ומחכים גם יחד. וזה מצליח. מצליח מאוד.יופי.

נ.ב. הודעה למתרגם: כל הכבוד.

קובי קמין, גלובס סטודנט, מאי 2010


שם ספרהחתול השחור האחרון
מחבר/תטריוויזאס אווגניוס
מאיירסטפן וסט
הוצאההקיבוץ המאוחד
בשיתוף הוצאתספרית פועלים
מתרגם/יםיחיאל קמחי
מקור / תרגוםתרגום
דאנאקוד31-4777
מועד הוצאה לאור2010
 
בניית אתריםבניית אתרים 

הקיבוץ המאוחד-ספרית פועלים,, הוצאה לאור