דף הבית >דף הבית>הנמכרים ביותר>של מי אתה ילד>

רומאן-המופת הישראלי של חנוך ברטוב, חתן פרס ישראל לשנת 2010

הרומאן 'של מי אתה ילד' מגולל את פרשת צמיחתו של ילד במושבה ארץ-ישראלית בתקופת המנדט הבריטי. סיפור המעשה פותח ברסיסי הזיכרון המוקדמים ביותר שנשמרו בתודעתו של הגיבור, נחמן שפיגלר, ונחתם בחגיגת הבר-מצווה שלו, באוגוסט 1939, ימים אחדים לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה. בין נקודת ההתחלה לנקודת הסיום נרקמת שורת תהליכים חיצוניים ופנימיים, שזורי עונג ומכאוב, המעבירים את הילד מערפילי שנות הינקות בחיק הוריו אל סיפו של גיל ההתבגרות.

בעדינות לירית, בחום אנושי ובכישרון תיאור ריאליסטי מרשים בונה חנוך ברטוב עולם ססגוני ועשיר-פרטים, המשמש מצע להבשלתו של ילד מובהק בייחודו – רגיש, מופנם וחולמני, ועם זאת ער ופעיל ופקוח אל העולם בכל חושיו. נטיעתו של מסלול החיים הפרטי בתום מעגלי שייכות רחבים יותר – המשפחה, המקום, ההקשר הלאומי והזמן ההיסטורי – יוצרת את הצבע המיוחד של הרומאן, שיש בו סיפור חיים אישי וגם סיפורה המסעיר של תקופה שלמה.

חנוך ברטוב הוא חתן פרס ישראל לספרות לשנת 2010. 'של מי אתה ילד' ראה אור לראשונה ב-1970, והוכר זה-מכבר כרומאן-מופת ישראלי. במהדורה זו – מחווה של הספריה החדשה לברטוב – נוספה אחרית-דבר מפורטת מאת אבנר הולצמן.

 "במטבח. הפרימוס נוהם נהמה עולה ויורדת, כנשימת חיה משונה. מתחת לסיר רוטטות אצבעות כחולות מתארכות, לופתות אותו מלמטה,  נהפכות ללשונות צהובות ואדומות  המשתרבבות לעבר הסיר ופתאום אין אש בכלל. רק שריקה לחשנית".

קישורים

אמת מארץ ישראל
זיוה שמיר על הספר
מספר בעל יכולת אפית ובעל תרבות כתיבה
גדעון בן משה על "הרומאן המשובח"
 פרס ישראל לחנוך ברטוב
ראיון עם חנוך ברטוב
 שיחת היום | "חנוך ברטוב, אתה מרגיש שלוחצים עליך למות?"
ברטוב בשיחה עם נרי ליבנה
קטע מהספר

 

ספריו של חנוך ברטוב באתר:

 אחות רחוקה 
 ישראלים בחצר סט-ג'יימס
 פצעי בגרות
 רגל אחת בחוץ
 של מי אתה ילד
 מתום עד תום

 

 

שם ספרשל מי אתה ילד
מחבר/תברטוב חנוך
הוצאההקיבוץ המאוחד
בשיתוף הוצאתספרי סימן קריאה
סדרההספריה החדשה
מקור / תרגוםמקור
דאנאקוד31-5217
מועד הוצאה לאור2010
 
בניית אתריםבניית אתרים 

הקיבוץ המאוחד-ספרית פועלים,, הוצאה לאור