דף הבית >דף הבית>הנמכרים ביותר>דליה רביקוביץ | כל השירים>

במלאת חמש שנים למותה של דליה רביקוביץ רואה אור בהוצאת הקיבוץ המאוחד הספר דליה רביקוביץ: כל השירים בעריכת גדעון טיקוצקי ופרופ' עוזי שביט. זוהי המהדורה המוסמכת ביותר לשירת רביקוביץ ויש בה חידושים רבים.

בשנת 1995 קיבצה רביקוביץ לראשונה את ספרי שירתה לאסופה ששמה מעיד על זמניותה, 'כל השירים עד כה'. מאז ראו אור שני ספרי שירה פרי-עטה, 'חצי שעה לפני המונסון' (1998) ו'מים רבים' (2006). כעת נאספו כל שיריה בכרך אחד מקיף.
זאת ועוד: במהדורה זו כונסו לראשונה לא רק כל השירים שהופיעו בספרי שירתה של רביקוביץ אלא גם כעשרים שירים שפרסמה בעיתונות ולא נכללו בספריה, והם בבחינת חידוש גמור לרוב קוראיה ואף לחוקרי שירתה. לצד זה קובצו כאן כשלושים שירים בתרגומה. מחיצתם נכללה בספרה 'תהום קורא' (ובהמשך ב'כל השירים עד כה') והשאר נדפס בעיתונות או נמצא בעזבונה הספרותי, וזו לוֹ פעם ראשונה שהוא רואה אור בְּספר.

במהדורה זו תוקנו שיבושים שנפלו ב'כל השירים עד כה' ונוספו נספחים ומפתחות. הקוראים ימצאו שם בין השאר אפראט מלא לשירת רביקוביץ ובכלל זה תאריכי הפרסום הראשון של שיריה, הערות תמציתיות על חילופי נוסח ועוד. נספח זה עשוי אולי להיראות טכני, אולם הקריאה בו מאירה לא אחת באור חדש את שיריה המוכרים של רביקוביץ. בנוסף הותקן כאן לראשונה מפתח משולב לשיריה, שיקל מאוד על הקוראים לאתר במהירות את שיריה – הן על פי מילות פתיחתם והן על פי הסדר האלפביתי של כותרותיהם.

עטיפת הספר עוצבה בידי פרופ' ירום ורדימון, דיקן הפקולטה לעיצוב בשנקר וחתן פרס ישראל בתחום העיצוב לשנת התשס"ז.
פרופ' עוזי שביט, אחד משני עורכי הספר, הוא המנכ"ל והעורך הראשי של הוצאת הקיבוץ המאוחד-ספרית פועלים וראש המרכז לחקר הספרות והתרבות העברית על שם לאורה שוורץ-קיפ באוניברסיטת תל אביב. גדעון טיקוצקי, שותפו לעריכה, כותב דוקטורט באוניברסיטת תל אביב על שירת רביקוביץ ומשמש עורך בהוצאה.


גדעון טיקוצקי, שערך את הקובץ, מספר לידיעות אחרונות, ספטמבר 2010:
 "באחד הראיונות האחרונים שלה היא אמרה:  "את כל  מה שקרה לי צריך לשכוח ולזכור רק את השירים". המוטו הזה עמד לנגד עיניי בכל תהליך העבודה. דליה רביקוביץ חיה חיים חשופים. זה לא משנה אם היא תפרה לעצמה בגד מאש או שתפרו לה - היא הייתה זו הבוערת, ובקובץ הזה אנחנו מחזירים למוקד את השירים עצמם". בשנים הקרובות צפויים לצאת תחת ניצוחו גם קובצי שירים גנוזים של רביקוביץ, פזמונים שכתבה, כתיבה עיתונאית ושירי ילדים.


"שירה נדירה ביופיה. על אהבה, על בנה הגדל, על עוולות וכאב ועל היופי. וכל זה בלשון חד פעמית.  יש כאן שירים רבים שיופיים עוצר נשימה, כמו  "האהבה האמיתית אינה כפי שהיא נראית" וכמו השיר "חמדה", המסתיים כך: "ואותו היום היה יום השביעי שבת וכל בדי אילנות מתעצמים בתשוקה לגבוה ואז ידעתי חמדה שלא היתה כמוה".
                                        יואל כהן, עשרת המומלצים של לאשה


ספר חדש: דליה רביקוביץ - השירים הגנוזים


רוצים לשמוע? - צילה דגן שרה את השיר >>>

השורות הכי יפות בעברית

שָׁם אָהַב אוֹתִי אִישׁ
לֹא הוֹתִיר לִי צִפֹּרֶן
.

כוח האהבה של דליה רביקוביץ מתגלה גם בשורות האלה (מתוך השיר "שאון המים") בכל עוצמתו. היא בהחלט ידעה לטבוע באהבה, כמו בשורות אחרות מאותו שיר:

אני שקעתי בענן של נועם,
אני שקעתי ואני נמוגותי.
לא, כי אל האוקיינוס טובעתי
.

מנחם בן, מעריב, ספטמבר 2010

כלכליסט עם המתנות שצרכני התרבות ירצו לחג

חמש שנים לאחר מותה של דליה רביקוביץ', ונדמה שאיש (ובעיקר אשה) אינו יכול למלא את החלל. המשוררת הנדירה והמדויקת ידעה לתאר היטב את מכמני הנפש - הנשית בעיקר, אך לא רק. רביקוביץ' היתה מעין סיסמוגרף, יצור בלי עור שחי בינינו ורשם את שראה בשורות יפות ורגישות. בקובץ הזה נמצאים גם שירי שני ספריה המאוחרים, שירים שפרסמה בעיתונות ושירים שתרגמה. הוצאת הקיבוץ המאוחד עושה למשוררת כבוד רב באיסוף המוקפד הזה. קהל היעד: בעיקר נשים. פרטים: הקיבוץ המאוחד, 401 עמ', 98 שקל.

כלכליסט, אוגוסט 2010


קישורים
גדולה באהבה
הקריאה בכרך 'כל השירים' של דליה רביקוביץ' שהופיע בימים אלה, כמוה כביקור בגן ורדים, מן היפים בעולם שיופיו צובט את הלב.
(דפנה שחורי, ישראל היום)
מיטב השיר הוא האמת שלו
יצחק לאור, הארץ:  חשוב לקבל את הקריאה הפמיניסטית של דליה רביקוביץ ולהיזהר מקריאתה כקורבן תמיד. כוחה האמיתי נשאר עמה גם אחרי מותה.
 מגוון תוכניות רדיו  על דליה רביקוביץ ועל שיריה עם צאת הספר
עידו קליר התראיין לתוכניתה של ציפי גון-גרוס "ספרים, רבותי, ספרים" בגלי צה"ל,וב"ספרים רבותי, ספרים"  ראיונות מוקלטים עם דליה רביקוביץ וראיון עם עידו קליר, בנה, ועם גדעון טיקוצקי, שערך יחד עם פרופ' עוזי שביט את הספר.
מלכת העברית

היא אולי הראשונה שהעברית היתה לה שפת אם, ומנגד הרשימה בשליטתה בשפת המקורות - מה שהפך את שירתה לחזקה וייחודית כל כך. אורי וייס, YNET, במלאת חמש שנים למותה של המשוררת דליה רביקוביץ'

מרוב אהבה

אחרי מותה של המשוררת דליה רביקוביץ גילה בנה, עידו קליר, שירים שלה שלא ידע על קיומם ובהם שיר ילדים שכתבה עליו. כעת, עם פרסום ספר המכנס בפעם הראשונה את כל שיריה, הוא מספר למה קשה לו כל כך להיפרד מהעיזבון שהותירה.
הארץ - גלריה, ספטמבר 2010


שירים מתוך הספר >>>

שם ספרדליה רביקוביץ | כל השירים
מחבר/תדליה רביקוביץ
הוצאההקיבוץ המאוחד
עורך/תגדעון טיקוצקי, עוזי שביט
מספר עמודים401
מקור / תרגוםמקור
דאנאקוד31-5252
מועד הוצאה לאור2010
 
בניית אתריםבניית אתרים 

הקיבוץ המאוחד-ספרית פועלים,, הוצאה לאור