דף הבית >קטלוג>עיון>אמנויות וביקורת ספרות>דיוקן האמנית כעיצוב פנים>

אביבה אורי זכתה להכרה ממסדית כבר בראשית דרכה האמנותית, והפכה זה מכבר לאחד המיתוסים המכוננים של המודרניזם הגבוה והייחודי בנוף המקומי.

הווירטואוזיות של שפת האומנות שלה מיזגה רישום חמור, מרוכז ומדויק, יחד עם דחיפות רתמית ומקצבים בארוקיים. בדימוייה ובדמותה עיצבה אורי את עצמה כחידה שאי-פתירותה היא מיסודותיו של מעשה האומנות. ספרו של ניסים גל רואה באנגמטיות הזאת הנחת יסוד לניתוח עבודתה ודמותה של אורי: אביבה אורי היא חידת המחקר שלפנינו. הספר אינו מונגפריה של אורי, בבחינת "ואלה תולדות", אלא דיון בסוגיות המרכזיות העולות מתוך העשייה שלה: עיצוב הפָּנים, פעולת המסגור, מלאכת הרישום, מעשה האהבה, אבל ומוות. בספר זה, החוקר את חידתה של אביבה אורי, מוזמנים הקוראים לפגישה מחודשת עם אמנית רבת עוצמה,שכוכבה חוזר ודורך בקורותיה החילופי משמרותיה של האמנות הישראלית.

נסים גל הוא מרצה בחוג לתולדות האמנות באוניברסיטת חיפה. ספרו הקודם על האמנית אילנה סלמה-אורתר פורסם בהוצאת ActuLab , הבוזאר במונפלייה ב-2007. הוא מתמחה באומנות מודרנית ועכשווית ומחקריו עוסקים בהיבטים אסתטיים, תרבותיים, פוליטיים ומגדריים באמנות ישראלית ובינלאומית.

קישורים

האמנית אביבה אורי עיצבה גם את דמותה הפיסית כיצירת אמנות. בספר חדש מתחקה נסים גל אחר החומר הלבן והקווים השחורים שמרחה על פניה, מנתח את תצלומי הדיוקן שלה ומסביר את הקשר בין שירתה, ציוריה וחזותה החיצונית
ורד לי, הארץ, בחמש שאלות לנסים גל


שם ספרדיוקן האמנית כעיצוב פנים
מחבר/תנסים גל
הוצאההקיבוץ המאוחד
סדרהמגדרים
עורך/תחנה נוה, חנה הרצוג
מספר עמודים159
מקור / תרגוםמקור
דאנאקוד31-5148
מועד הוצאה לאור2010
 
בניית אתריםבניית אתרים 

הקיבוץ המאוחד-ספרית פועלים,, הוצאה לאור