דף הבית >קטלוג>עיון>אמנויות וביקורת ספרות>המאסטרו - חייו ויצירתו של אברהם שלונסקי>

אברהם שלונסקי (1900 -1973) נחשב לאבי השירה הארצישראלית המודרניסטית, "המאסטרו" – כפי שכונה בהערצה המלווה לעתים בנימה אירונית. שלונסקי הקרין תדמית של משורר בוהמיין, מלא הומור ושופע חידודי לשון. אולם הוא היה גם איש עבודה ששקד על שיריו ועל תרגומיו המופלאים. משורר רב-פעלים, ממחדשי הלשון העברית, עורך מחונן, כתב ספרי ילדים ותרם ליציקת יסודותיו של התיאטרון בארץ. שלונסקי היה מעורה בחיי התרבות, ממייסדי הוצאת 'ספרית פועלים' ו'צוותא', משורר שנטל חלק במאבקים לשינוי פני החברה.
ביוגרפיה זו בוחנת  את דמותו כמרדן הגדול והבנאי הגדול של הספרות העברית, מי שניתץ את מוסכמות השירה ה"קלאסית" ומצד שני הכיר בחשיבות ה"אבות" ורצה להמשיך את השושלת. המחצית הראשונה של חייו היא סיפור של פריצת דרך: משורר חדשן, מלא מרץ ותנופת נעורים שאצה לו דרכו אל הפסגה בנסותו לרשת את מקומו של ח"נ ביאליק. משורר אינדיבידואליסט שבחר להשפיע באמצעות חבורות ספרותיות מלוכדות, אדם שהצליח להציב את הספרות והסופרים במקום מרכזי ולהוכיח לחברה החלוצית כי בניית מרכז תרבותי חשובה לא פחות מבניינה החומרי של הארץ.
בפרק המסיים – הסוקר  בתמציתיות את המחצית השנייה של חייו – ניתן לראות את השינויים שחלו ביצירתו ובהשקפת עולמו: הסער והפרץ התחלפו בפיוס ובהשלמה והיחס לברית המועצות ידע תהפוכות משלילה לחיוב ומחיוב לביקורת. על מעמדו כמשורר וכמתרגם קמו עוררים.
בביוגרפיה נחשפים לראשונה שירי נעורים של שלונסקי וכן חומרים ארכיוניים המגלים את השפעתה של משפחת שלונסקי רחבת-האופקים ובעלת השורשים החב"דיים על עולמו הרוחני.
הביוגרפיה מבקשת להחזיר חוב אבוד ליוצר מרכזי בתרבות העברית ולתאר את סיפור חייו ויצירתו בהקשרים ספרותיים, היסטוריים וחברתיים.

פרופ' חגית הלפרין היא חוקרת-עמיתה במרכז קיפ לחקר הספרות והתרבות העברית, מנהלת את ארכיוני הסופרים של אוניברסיטת תל-אביב ומרצה לספרות במכללת סמינר הקיבוצים. בין ספריה: מעגבניה עד סימפוניה, השירה הקלה של אברהם שלונסקי (1997) וצבע החיים, חייו ויצירתו של אלכסנדר פן (2007). ערכה (יחד עם גליה שגיב) את הספר אברהם שלונסקי, מסות ומאמרים, העשור הראשון (2010).

זוכה פרס יזהר לספרי מחקר לשנת  2011
לתוכן העיניינים 


________________________________________

  האזינו לשלמה ניצן מדבר על שלונסקי ועל הספר
 
  חגית הלפרין עם ציפי גון-גרוס בתוכנית "ספרים רבותי, ספרים"

 חגית הלפרין בראיון עם מולי שפירא, "בילוי נעים" בגל"צ

 חגית הלפרין בראיון לרבקה מיכאלי, רדיו 103FM

 יצחק ליבני משוחח עם חגית הלפרין

 הספר מסות ומאמרים מאת שלונסקי

  ביוגרפיה חדשה מציגה את שלונסקי באור חדש
הביוגרפיה של אברהם שלונסקי, יחד עם כתבי הפרוזה שלו, שפורסמו לאחרונה - מעניקים מטעמי רוח נפלאים והרבה חומר למחשבה
________________________________________

 

שם ספרהמאסטרו - חייו ויצירתו של אברהם שלונסקי
מחבר/תחגית הלפרין
הוצאהספרית פועלים
בשיתוף הוצאתמרכז קיפ
מספר עמודים630
מקור / תרגוםמקור
דאנאקוד31-5145
מועד הוצאה לאורתשע"א / 2011
 
בניית אתריםבניית אתרים 

הקיבוץ המאוחד-ספרית פועלים,, הוצאה לאור