דף הבית >קטלוג>עיון>היסטוריה כללית והמזרח התיכון>עף בכנפיים שבורות>

עף בכנפיים שבורות הוא סיפור חייו ויצירתו של דוד מלץ, איש העלייה השלישית, ממייסדי קיבוץ עין חרוד שבעמק יזרעאל, חקלאי, מחנך וסופר. ספרו מעגלות, שראה אור בשנת 1945, נחשב לרומן פורץ דרך, בתיאור הקיבוץ כמקום שוקק חיים, יצרים וחולשות אנוש, ועורר מייד עם צאתו מחלוקת עזה בארץ ישראל בכלל ובתנועה הקיבוצית בפרט.
   
מלץ היה איש של ניגודים מרתקים. חילוני בהכרתו, המחפש כל חייו את אלוהים וכָּמֵהַּ לברכתו; מאמין גדול בחיי היחד הקיבוציים, ועם זאת פורש וחושף ביצירתו ללא כחל וסרק את המחיר הגבוה מנשוא הכרוך במימוש חיים אלה; חקלאי הרואה בעבודתו ממד רוחני עמוק וחרד בו בזמן מצרות האופק הרוחנית שהיא גוזרת על בניה; איש שלם ומתייסר, מאמין וכופר; צייר מדויק של תהומות הנפש וגדולתה בו בזמן; איש רוח, המחובר בכל מאודו למעשה הפוליטי; רך וחם במגעיו עם הבריות, נחוש וחד בדעותיו ובאמונותיו; אדם אוהב ואהוב, המכיר מקרוב את הבדידות ואת כאביה.
   
סיפור חייו של מלץ הוא מסע מרתק בין ציוני-דרך רבי משמעות בתולדותיה של הארץ: מסלילת כבישים בתקופת העלייה השלישית, דרך הקמתה והתפתחותה של תנועת 'הקיבוץ המאוחד', נפילת בנו רפי בקרבות על ירושלים במלחמת השחרור, תהפוכות חייו האישיים-משפחתיים, ועד לפילוג בתנועה הקיבוצית ובעין חרוד, ועוד הלאה מזה - עד לפטירתו בשנת 1981.

ד"ר מוטי זעירא ממקד כבר שנים ארוכות את עיסוקו המחקרי, הספרותי והחינוכי, בעולמה של התרבות החלוצית. בין ספריו: שושנה ילדת לפידות – אייך (1989); עקשנות וכוכבים (1995); קרועים אנו (2002), איש אהבות (2006). הוא עומד בראש 'המדרשה באורנים' – מרכז חינוכי הפועל להתחדשות החיים היהודיים בישראל, וחבר קיבוץ גבעת חיים איחוד. 

אין ברכה בפי, אין אבא בשמים
בסיפור חייו של הסופר-החלוץ דוד מלץ מוצנעת נבואת זעם על המחיר שעתידה לשלם החברה הישראלית על ניתוקה מאלוהים
  מבקר פנים
זעירא כתב (את הביוגרפיה של דוד מלץ)באופן יסודי, מעניין וצנוע
חמש שאלות למוטי זעירא:
היה העתיד,
נועה לימונה, הארץ

שם ספרעף בכנפיים שבורות
מחבר/תמוטי זעירא
הוצאההקיבוץ המאוחד
עורך/תדן שביט
מספר עמודים343
מקור / תרגוםמקור
דאנאקוד31-5300
מועד הוצאה לאורתשע"א / 2011
 
בניית אתריםבניית אתרים 

הקיבוץ המאוחד-ספרית פועלים,, הוצאה לאור