דף הבית >קטלוג>עיון>ביקורת תרבות וחברה>הביורוקרטיה של הכיבוש>

הספר הביורוקרטיה של הכיבוש: משטר היתרי התנועה בגדה המערבית פורש לפני הקורא את המנגנונים הביורוקרטיים של הכיבוש בגדה המערבית. באמצעות  שימוש בחומרים משפטיים, מסמכים אדמיניסטרטיביים, ראיונות ותצפיות חושפת המחברת את מערכת ניהול האוכלוסין ואת משטרי ההיתרים וההגבלות על תנועתם של פלסטינים תושבי הגדה המערבית, אשר מתאפשרים בזכות דינמיקה ארגונית מורכבת, קפקאית לעתים, הסמויה מעיני הציבור.

שלא כמו המנגנון הביורוקרטי במשטרים ליברליים, שאת עקרונותיו הבסיסיים ניסח מקס ובר, הביורוקרטיה של הכיבוש פועלת על פי המודל הארגוני הקולוניאלי והאימפריאלי לניהולן של אוכלוסיות נתינים במשטרים לא דמוקרטיים. ביורוקרטיה זו נהנית מגמישות מינהלית ומחקיקת חירום קבועה המבוססת על החריגים שבחוק.

חייהם של הפלסטינים תושבי השטחים נשלטים בידי מערך של ארגונים ובהם המשטרה, המינהל האזרחי, משמר הגבול, מתאם הפעולות בשטחים, שירות התעסוקה ושירות הביטחון הכללי. מערכת זו, שפעולתה מושתתת על מנגנונים של זיהוי וסינון בני אדם על בסיס הכרעות סודיוֹת, מדיניות משתנה ואיסוף מודיעין, היא מקרה קיצון של מנגנון ניהול אוכלוסין שהפרקטיקות ואופני הפעולה שלו משפיעים לא רק על הגדה המערבית ותושביה הפלסטינים, אלא גם על עיצובה של הביורוקרטיה המדינתית המנהלת את חייהם של האזרחים והתושבים של מדינת ישראל.

יעל ברדה היא עורכת דין המתמחה במשפט מינהלי וחוקתי ותלמידת מחקר באוניברסיטת פרינסטון. בעבודתה עסקה בין השאר בתחום זכויות האדם וחופש התנועה וייצגה פלסטינים תושבי הגדה המערבית בתיקים רבים בבית המשפט העליון ובבתי משפט צבאיים.

  הריבון הנעלם
ורד לי בחמש שאלות ליעל ברדה
  כאבן המתגלגלת במכונת הכיבוש
חדוה ישכר על הספר

שם ספרהביורוקרטיה של הכיבוש
כותרת משנהמשטר היתרי התנועה בגדה המערבית 2006-2000
שם הספר בלועזיתThe Bureaucracy of the Occupation
מחבר/תיעל ברדה
הוצאההקיבוץ המאוחד
בשיתוף הוצאתמכון ון-ליר בירושלים
סדרההקשרי עיון וביקורת
מספר עמודים189
מקור / תרגוםמקור
דאנאקוד31-5580
מועד הוצאה לאור2012 / תשע"ב
 
בניית אתריםבניית אתרים 

הקיבוץ המאוחד-ספרית פועלים,, הוצאה לאור