דף הבית >קטלוג>שירה>שירה מקור>ב>בובת האשבול>
עצרתי את היום  
 
עָצַרְתִּי אֶת הַיּוֹם
לְעַכֵּל אֶת עֲלִילוֹת הַזְּמָן.
גַּם הָרוּחַ עָצַר אֶת 
רִיצַת הָעֵצִים שֶׁהִתְאַבְּנוּ
כְּלֵב קָשֶׁה, מְסָרֵב לְהַאֲמִין
שֶׁקָּרָה - - -

מְלַקֶּטֶת מִלִּים שֶׁהִתְפַּזְּרוּ בִּי
חֲלָלִים חֲלָלִים
מְנַסָּה לִבְנוֹת מֵהֶם שִׁיר
שֶׁיְּבַטֵּא אֶת הַשְּׁבָרִים
יַאַסְפֵנִי מִבֵּינֵיהֶם.

צִפּוֹר מְצַוַּחַת מִבֵּין הֲרִיסוֹתַי.
 
בובת האשבול - ספר השירים השמיני של רחלי אברהם-איתן, נולד לאחר הפרידה הקשה מאחותה ברוריה ממחלת הסרטן. הספר כולל חמישה שערים: "בובת האשבול", "לזכרם", "סטינו מעץ הדעת", "חצי עולם" ו"בתלמי יצירה". בספר 110 שירים ואחרית דבר מאת פרופסור הלל ברזל, שניתח את השירים במבט כולל ובהתבוננות בשירים נבחרים. הציטוט שלהלן מתמקד בספר בובת האשבול:

"ספר השירים שלפנינו הוא דוגמה טובה לפריצת דרך, מתוך שליטה באופני מבע מרובים, תוך הקשבה דרוכה לכל מה שהמסורת עשויה להעניק...
מוצאים בשירתה עולם ישן, המנחיל מורשת מצוינת משירת תימן ופיוטי קודש, לצד עולם מודרני בעמידה על כתפי ענקים ועמם פוסט-מודרניזם, המתיר פריצוֹת דרך אישיות לחלוטין ומקוריוּת מפתיעה. החיבור בין ז'אנר לז'אנר בשירתה הוא מתוך חירות ובחירה. עבר, הווה ועתיד הגנוזים באותיות י ה ו ה נוכחים בשירה בזרימה מתמדת. הלשון עשירה ומורכבת מכל רובדי השפה: הלשון התנ"כית באווירת קדומים ביחד עם שפת המודרנה והפוסט-מודרנה, במונחים של תקשורת אלקטרונית ובמערבל, המערבל את כל הרבדים במעשה השיר, במעמדו המוחשי ובסמליותו. 
כל החיבורים מצויים בתנופה מתמדת של חידוש, של מסע והסתערות על נופי נפש ומסעות מתפעמים לנופי מראות מן הטבע...  נדבך על גבי נדבך, ספר השירים בובת האשבול, שנוסף לבוקר ירוק (1997), קרן עין כחולה (2000), נופי הבית (2003), מעלית אל הים (2005), מחזור אור שיר ואישה (2009), סימפוניית אביב (2011), להעיר את האנזימים (2011) - ספריה הקודמים של המשוררת - בתוספות פואטיות פרי מחקר ולימוד מתמשכים; פואטיקה ושירה בהעשרה הדדית ובחדשנות. לפנינו מפעל פיוטי ססגוני, רב-כיוונים, המבטיח המשך בתמורה וברציפות." 

רחלי אברהם-איתן - משוררת, דוקטור לפילוסופיה מאוני' בר-אילן, יו"ר בית הסופר מודיעין והסביבה. עוסקת בתחומי חינוך והוראה ובמחקר הספרות העברית. מנחה סדנאות לכתיבה יוצרת, מרצה במגוון נושאי תרבות  וספרות. מפיקה ועורכת בהתנדבות את כתב-העת "שבילים". נבחרה משוררת-אורחת במסגרת "מפעל סופר-אורח"  של משרד החינוך בתשס"ז, בתשע"א, בתשע"ב, בתשע"ג. חברה ב"סל-תרבות" ובאקו"ם.
גדלה במושב עמקה בגליל המערבי. מאורע טראומתי בחייה והזעזוע הנפשי שנלווה לו, העמיק את זיקתה לשירה ועשה אותה חיונית להמשך חייה. 

ספרי מחקר:
כאב השורשים הכפולים (תל-אביב, עקד, 2008)
מבגדאד לישראל - עיון משווה בטרילוגיה של אלי עמיר: יסמין מול  מפריח היונים, ותרנגול כפרות (עם-עובד, 2011)
 
שם ספרבובת האשבול
שם הספר בלועזיתThe Cob Doll
מחבר/תרחלי אברהם-איתן
שם המחבר/ת בלועזיתRachelly Abraham -Eitan
הוצאההקיבוץ המאוחד
עיצוב עטיפהעידית אפרים
מקור / תרגוםמקור
דאנאקוד31-5932
מועד הוצאה לאור2014 / תשע"ד
 
בניית אתריםבניית אתרים 

הקיבוץ המאוחד-ספרית פועלים,, הוצאה לאור