דף הבית >דף הבית>חדשים>שיר למרים>

שיר למרים הוא ספר השירים הרביעי בעברית של מרים נייגר-פליישמן, משוררת וציירת מוערכת.  הקובץ המקיף מאגד בתוכו שירים משנת 2007 עד 2018.

מרחב שירי זה מניף זרמי עומק יקומיים, מחלצם מהיוליותם ומחברם אל זרמי העומק האישיים והאינטימיים של המשוררת, ובתנופה פואטית מרתקת של חיבור, נעשה השיר לאחדות אחת עזת ביטוי של הכרת השלם והתמזגות עם סך כל חלקיו.

                        שִׁירִים מִן הַמֵּמַד הָרְבִיעִי בּוֹקְעִים אֵלַי מִתּוֹכְכֵי" חוֹר תּוֹלַעַת",

                        מִבֵּין הַקְּפָלִים הַקּוֹסְמִיִּים שֶׁבִּסְלִילֵי הַדִּי.אֶן.אֵי.

                        וְהַדִּבּוּר שֶׁמִּתַּחַת לַדִּבּוּר נֶחְשָׂף לְאוֹר הַשֶּׁמֶשׁ הָעַזָּה

                        וּבְעֵרַת כְּתָמֶיהָ

                        וְנִשְׂרָף

                        (עמ' 9)


על  ספרה האחרון (2017) כתבה ב- Jewish Quarterly המבקרת והחוקרת רג'ינה ויינרייך, הקושרת בין יצירתה של נייגר-פלישמן ויצירותיהן של סילביה פלאת' ואן סקסטון: "השירים עתירי הדימויים מאירים נושאים של זהות, גלות ושייכות... כאמנית חזותית, ישראלית שהותקה מהונגריה, משתמשת המשוררת בפלטה מגוונת של מילים וצורות שיר למפות נופים מסוכנים... אם אתם רוצים להבין מה המשמעות לשאת את הדי.אן.איי הזה, וכיצד הוא מועבר הלאה בתמונות, קראו את השירים האלה".

את שבחי הביקורת הבינלאומית מרחיבה פרופ' ליסה ראס-ספאר (אונ' וירג'יניה): "במיוחד מוחש שהשירים נובעים מאושיות הדקדוק החזותי של המשוררת...  בספרה רב ההשפעה, "ילוד אישה"  כתבה המשוררת והאקטיביסטית אדריאן ריץ': 'אני שואלת האם נשים אינן יכולות להתחיל, סוף-סוף, לחשוב באמצעות הגוף', השירים שקובצו בספר שיריה של מרים נייגר-פליישמן מאמצים ומרחיבים את קריאתה של ריץ' באמצעות מודעות גופנית חדה ושנונה".   מרים נייגר פליישמן היא משוררת, חוקרת ספרות ואמנית פלסטית.

קובצי שיריה הקודמים בעברית הם: מלים במרחב חזותי (כרמל, 1992), דימויים משוכפלים (הקיבוץ המאוחד, 1999),  חומר בשטח הפקר (הקיבוץ המאוחד, סדרת ריתמוס, 2007). בשנת 2017 ראה אור בלונדון קובץ משיריה Death of the King and Other Poems, בהוצאת Shoestring Press (בתרגום אנטוני רודולף). הספר זכה להצלחה ולביקורות חיוביות בעיתונות.


נייגר-פליישמן זכתה בפרסים רבים בתחומי השירה והאמנות הפלסטית. היא בעלת תואר דוקטור בספרות עברית עבור מחקרה על שירת אביגדור המאירי. כאמנית פלסטית בוגרת בצלאל הציגה בעשרות תערוכות בארץ ובעולם. ראו: www.miriamneiger.com


שם ספרשיר למרים
כותרת משנהשירים 2018-2007
שם הספר בלועזיתSong for Miriam
כותרת משנה בלועזיתpoems 2007-2018
מחבר/תמרים נייגר-פליישמן
שם המחבר/ת בלועזיתMiriam Neiger-Fleischmann
הוצאההקיבוץ המאוחד
עורך/תלאה שניר
עיצוב עטיפהרוחמה ש.
ציור/צילום העטיפהליאור נייגר
מספר עמודים126
דאנאקוד31-6559
מועד הוצאה לאור2018
 
בניית אתריםבניית אתרים 

הקיבוץ המאוחד-ספרית פועלים,, הוצאה לאור