דף הבית >דף הבית>חדשים>סער ופרץ>

בספר זה -  סער וּפרץ: פרוזה ומאמרים, 1940-1931 - נאספו יצירותיו המוקדמות של נתן אלתרמן בפרוזה: החל ברשימות ששלח בהיותו סטודנט בצרפת בשנת 1931, והוא כבן עשרים ואחת, ועד המאמרים שפרסם ערב מלחמת העולם השנייה וסמוך לפריצתה, לאחר ששמו כבר הלך לפניו בקרב קהל הקוראים והכותבים. הרשימות, כחמישים במספר, נדפסו בעיתונים ובכתבי העת הספרותיים בזמנו. מחציתן לא כונסה עד כה בְּספר וזוהי למעשה פעם ראשונה שהן שבות ורואות אור מאז שנות השלושים של המאה העשרים.

כעת, כשנפרשת מניפת יצירתו המוקדמת של אלתרמן בפרוזה באופן שיטתי, ניתן להתרשם מצד פחות מוּכּר בכתיבתו: רשימות בענייני השעה לצד מאמרים בנושאי ספרות, פיליטונים, ביקורות ספרים ותרבות פופולרית לצד רשימות יפות להפליא על תל אביב ומקומות נוספים בארץ.

במישור נוסף, היצירות המוקדמות בפרוזה הן בבחינת המעבדה שהצמיחה את שירי ספר הביכורים פורץ הדרך של אלתרמן 'כוכבים בחוץ' (1938). יצירות אלו מפתיעות בבשלותן ומלמדות על מבטו החודר והמעמיק של המשורר, המתבונן בעליית התנועות הטוטליטריות בעולם ולאור זאת מחַשב מחדש את מקומם של היישוב, של העם היהודי – ואף שלו כיוצר – לקראת המלחמה. 


את הספר ערכו פרופ' אורי ש. כהן, המלמד בחוג לספרות באוניברסיטת תל אביב, וד"ר גדעון טיקוצקי, המלמד בחוגים לספרות באוניברסיטה העברית בירושלים.

אני והיא וכל הדברים
טעימה מהספר
 

 
מה כתב נתן אלתרמן, רגע לפני פריצתו הגדולה כמשורר
רן יגיל על הספר
 
זיכרונות מהעתיד הקרוב
טעימה מהספר 

שם ספרסער ופרץ
כותרת משנהפרוזה ומאמרים, 1940-1931
שם הספר בלועזיתEssays and Articles
כותרת משנה בלועזית1931-1940
מחבר/תנתן אלתרמן
שם המחבר/ת בלועזיתNathan Alterman
הוצאההקיבוץ המאוחד
עורך/תאורי ש. כהן, גדעון טיקוצקי
עיצוב עטיפהסטודיו דניאל זקן
סוג כריכהרכה
מספר עמודים384
מקור / תרגוםמקור
דאנאקוד31-6573
מועד הוצאה לאוריולי 2019
 
בניית אתריםבניית אתרים 

הקיבוץ המאוחד-ספרית פועלים,, הוצאה לאור