דף הבית >דף הבית>חדשים>הפורמליסטים הרוסים>
ערב המהפכה הגדולה של שנת 1917 החלה ברוסיה מהפכה נוספת. הובילו אותה חוקרי ספרות צעירים, רובם ממוצא יהודי, אשר נודעו בהמשך בכינוי "פורמליסטים".
חברי הקבוצה דחו שיטות מקובלות בחקר הספרות והתרבות, וניסו לפתח ולנסח גישות חדשות לטקסטים ספרותיים כמו גם לתרבות בכלל. חיפושים אלה סללו דרך לאסכולות הגדולות שעתידות היו לקום במהלך המאה ה־ 20 : הסטרוקטורליזם ו״הביקורת החדשה״.
הספר הפורמליסטים הרוסים: מרכזיות של שוליים פרי מחקרה של הלנה רימון, פורש לפני הקוראים את הרפתקאות המחשבה אשר התפתחו על רקע תקופה קצרה, יפה ונוראה כאחת, זו שבין המהפכה העקובה מדם, לבין השתלטות הטרור הסטליניסטי בשנות ה-30 של המאה שעברה. במשך זמן קצוב זה הספיקו אנשי החבורה הפורמליסטית לפתח ראייה מיוחדת של הטקסט הספרותי ולנסח רעיונות ומושגים שנעשו לנכסי צאן ברזל בחקר הספרות בעולם כולו.
במרכז הספר דיוקנאות של "השלישייה" – שלוש הדמויות המרכזיות בתנועת הפורמליזם: המדען והמורה המבריק יורי טיניאנוב, "הקיצוני המנומס" בוריס אייכנבאום וההרפתקן הגאוני ויקטור שְקְלוֹבסקי.
 
הלנה רימון, ילידת ברית המועצות לשעבר, מלמדת ספרות באוניברסיטת אריאל בשומרון. ספרה הקודם הזמן והמקום של מיכאיל בכטין ראה אור ב-2007.

שם ספרהפורמליסטים הרוסים
כותרת משנהמרכזיות של שוליים
שם הספר בלועזיתThe Russian Formalists
כותרת משנה בלועזיתCentrality of the Margins
מחבר/תהלנה רימון
שם המחבר/ת בלועזיתHelena Rimon
עורך/תלאה שׂניר
עיצוב עטיפהרוחמה שׁ.
ציור/צילום העטיפהציור של אירנה פְּרֶס
מספר עמודים186
מקור / תרגוםמקור
דאנאקוד31-6779
מועד הוצאה לאורפברואר 2020
 
בניית אתריםבניית אתרים 

הקיבוץ המאוחד-ספרית פועלים,, הוצאה לאור