ספרית פועלים | הקיבוץ המאוחד | הוצאה לאור
  חפש

  קווים לדמותו של המוח הישראלי
  גמיש אך מבורדק, חכם אך רגשי - ואיינשטיין דווקא היה גאה בו. פרופ' גד יאיר מפענח בספרו החדש את המוח והחשיבה הישראליים, ומסביר למה מדעניות ישראליות נחשבות בעולם ל"סופר וומן" ולמה האקדמיה שלנו היא בסך הכול "פייק אקדמיה"
  רן בן-נון עם צאת הספר המוח הסורר- הזמנה לפגישה עם המדע הישראלי' של גד יאיר.  
   
   רציתי להשמיע את קולם של הסובלים מאלימות
  בלצאנו על הסיפור שמאחורי ספרו ועל איטליה בימי הקורונה. ראיון עם
   מארקו בלצאנו שספרו לא אזוז מכאן ראה אור לפני מספר שבועות
   
   
   
  יצירת מופת מכשפת, שמהדהדת את סבלן של נשים העוברות התעללות באשר הן
  תמר רותם על  קוֹרִיגדוֹרָה מאת גֵייל ג'ונס 
   
  שירה צלולה ומדוייקת כל כך
  שירה המבוססת על איפוק, אנדרסטייטמנט, איזונים פנימיים עדינים, מידה נכונה וצניעות.
   
  אלי הירש על
  שאשה אינה אלוהים, ספר השירים של רוחמה וייס
   
  למדתי מהעץ לכתוב שירה
  על הלכתי שנים לצידך 
   
  מתי יונח לך ארצי, ארצי העשנה — שנתיים אחרי מות חיים גורי, ספר חדש
  שנתיים אחרי מותו של חיים גורי השלימו אשתו ושלוש בנותיו את הוצאת ספר שיריו האחרון, אל המקום האחר, והן מספרות על לבטי העריכה ועל החיים עם האדם המורכב שידע בעל פה אינספור שירים ושכתב על עצמו: "אני מלחמת אזרחים"

  כתבה של גילי איזיקוביץ
   
   
  התרחשויות הזויות בשוליים החרישיים
  המשוררת אילנה יפה מציגה עולם פנטסטי מעניין ומופרע
  ביקורת על "אירוע לילי" - שיר מתוך פיונית על לוח ריק, שלקח אותנו למחוזות האבסורד של השירה העברית  
   
   
   
   
   מן העיתונות>>>

   המלצות קודמות >>>
   
  להמלצות נוספות >>


  דוד אבידן - כל השירים 4
  כל השירים 4  / דוד אבידן

  בהוצאת הקיבוץ המאוחד ומוסד ביאליק-ירושלים רואה אור הכרך הרביעי והאחרון במהדורת 'דוד אבידן: כל השירים', בעריכת ד"ר ענת ויסמן וד"ר דוד וינפלד – מיזם שהחל בשנת 2009.

  כרך זה כולל את הקבצים האחרונים שראו אור בחיי המשורר: 'ספר האפשרויות - שירים וכו'' (1985) ו'המיפרץ האחרון - שירי סופת המדבר ושבעה שירי רקע' (1991). כמו כן מובאים כאן שירים שפרסם המשורר בשנות חייו האחרונות, ושירים, מסמכים וטיוטות מן העיזבון.

  'ספר האפשרויות' כולל שירים מלוטשים הנאמנים לצורות הליריות המסורתיות, כגון הסונטה, לצד מחזורי שירה בנוסח הרטוריקה של הדיבור הישראלי הטבעי, סגנון שאבידן השפיע על התקבלותו בשירה העברית. מחזורי השירה עוסקים במגוון רחב של נושאים מן המרחב הציבורי והאישי, ובכלל זה מחשבות על  השירה  "הפוליטיקאים של הלשון", על היחסים בין המינים, על העונג, על השיעמום ועל הכאב, על מלחמת הקיום בעיר הגדולה ועל הגעגוע אל העתיד ואל לידה חדשה. אלה הם שירי וידוי פיכחון וחשבון נפש השומרים עד הנימה המיוחדת לאבידן של עוצמה וחולשה, הומור עם כובד ראש.

  'המיפרץ האחרון' כולל ברובו שירים שנכתבו ופורסמו לפני מלחמת המפרץ הראשונה (1991) ובמהלכה.

  לספר מצורף תקליטור-שמע ובו שני אלבומים נדירים של אבידן הקורא משיריו: 'דוד אבידן מגיש דוד אבידן' (משנת 1962) ו'דוד אבידן בעברית ובאנגלית' (משנת 1994). בין השאר ניתן להאזין למשורר קורא אחדות מן הנודעות ביצירותיו: "הפוליטיקאים של הלשון", "טיוטה להספד" ו"ייפוי כוח":

  מַה שֶּׁמַּצְדִּיק יוֹתֵר מִכֹּל
  אֶת הַבְּדִידוּת, אֶת הַיֵּאוּשׁ הַגָּדוֹל,
  אֶת הַנְּשִׂיאָה הַמּוּזָרָה בְּעֹל
  הַבְּדִידוּת הַגְּדוֹלָה וְהַיֵּאוּשׁ הַגָּדוֹל,
  הִיא הָעֻבְדָּה הַפְּשׁוּטָה, הַחוֹתֶכֶת,
  שֶׁאֵין לָנוּ בְּעֶצֶם לְאָן לָלֶכֶת

  בכרך א' במהדורה כונסו שיריו מהשנים 1965-1951 ונכללו הקבצים 'ברזים ערופי שפתיים', 'בעיות אישיות', 'סיכום ביניים', 'שירי לחץ' ו'משהו בשביל מישהו'. כמו כן הובאו פזמונים מתוך מחזותיו ושירים שלא נכללו בספריו, בכללם שירים שפרסם בשם עט.

  כרך ב' מכנס את יצירתו של דוד אבידן מן השנים 1973-1968. נכללים בו הקבצים 'שירים בלתי אפשריים+דוח אישי על מסע ל.ס.ד', 'שירים חיצוניים' ו'שירים שימושיים'. התקופה שאותה מקיף כרך זה היא הנסיונית וה"מעבדתית" ביותר במפעלו של אבידן. 

  הכרך השלישי כולל את ספריו של אבידן שראו אור בשנים 1978-1974 – 'הפסיכיאטור האלקטרוני שלי' ו'תישדורות מלוויין ריגול', וכן מבחר מקיף של תרגומים ודיגומים (חיקויים ו"כתיבה על פי" יוצרים אחרים).

   

  "מה זו גאולה?/ אולי אל-אס-די זו גאולה?/ לא אל-אס-די זו לא גאולה/ רק יציאה ארעית מהכלא", כתב דוד אבידן שנים רבות לפני כן בשיר מן העיזבון, המתפרסם כעת בכרך הרביעי והאחרון של מהדורת כל שיריו ומשקף במידה רבה את מאבקו התמידי למצוא גאולה מבלי להסכים לטשטש את סורגי הכלא. כרך אחרון זה כולל שירים שכתב בשנים 1991-1985 ומלמד שגם כשלא היה בפסגת יצירתו, אבידן התנשא הרבה מעל קו האופק של השפה העברית ומעל המציאות שבתוכה היא מתחוללת. לכרך מצורפים דיסק, בו הוא נשמע קורא משיריו ב-1962 וב-1994, בהקלטות מרתקות ונוגעות ללב שהיו זמינות עד כה בעיקר לאספנים, ומפתח מקיף לשירי ארבעת כרכי המהדורה.

  בזאת תם ונשלם מפעל האדירים החשוב הזה, ובו מכונסת יצירתו של משורר, שאת גדולתו הצליחה לבטא דליה רביקוביץ ביום הלווייתו. "הוא היה ענק", אמרה אז לעיתונאי שנופף מיקרופון לנגד פניה. "ענק ביחס למה", שאל זה, ותשובתה היתה מופלאה: "ענק ביחס ללוויתן".

  .ארז שוייצר, הארץ 

   

  שם ספר:  כל השירים 4
  שם הספר בלועזית:  Collected Poems 4
  מחבר/ת:  דוד אבידן
  הוצאה:  הקיבוץ המאוחד
  בשיתוף הוצאת:  מוסד ביאליק * ירושלים
  עורך/ת:  ענת ויסמן, דוד וינפלד
  מספר עמודים:  343
  מקור / תרגום:  מקור
  דאנאקוד:  31-5317
  מועד הוצאה לאור:  2012 / תשע"ב

  מחיר :  98 
  מחיר באתר:  49 

  בניית אתריםבניית אתרים 

  הקיבוץ המאוחד-ספרית פועלים,, הוצאה לאור