ספרית פועלים |  הקיבוץ המאוחד | הוצאה לאור

לכבוד חג הפסח, חג החירות
נגה אלבלך, מנכ"לית ההוצאה ממליצה  על ספרים שקשורים לחירות 
לרשימה
 
 
יצירה מהטובות שנכתבו בעברית, ובה נחשף המשורר במלוא כנותו ותבונתו המפוכחת
שמעון בוזגלו, ישראל היום, על אל המקום האחר, ספר שיריו האחרון של חיים גורי  
 
התרחשויות הזויות בשוליים החרישיים
המשוררת אילנה יפה מציגה עולם פנטסטי מעניין ומופרע
ביקורת על "אירוע לילי" - שיר מתוך פיונית על לוח ריק, שלקח אותנו למחוזות האבסורד של השירה העברית  
 
בהתחלה פחדתי מהעיניים שלו. אבל אז הבנתי שאני כותב על נפילתו
הספר היעלמותו של יוזף מנגלה מבקש לנתץ את המיתוס על שנותיו האחרונות של אחד הפושעים הנאצים המבוקשים בעולם. מחברו, אוליביה גז, מסביר בביקור בארץ מדוע חשוב למרות הכל להתייחס אליו כאל בן אנוש 
 
 

איכויות שונות של יחסים עם אלוהים

שירי כיסופים של המשוררת אל אביה ואל אלוהיה מציגים דוגמה מופלאה לדיאלוג אינטימי שיסודו בשפה דתית. פרדוקסלית, השימוש בתבנית התפילה העתיקה מאפשר את חופש הביטוי החדש
חנה פנחסי על 'מפחדך בשרי' - ספר השירים החדש של בכל סרלואי

 
 
 
 
 
איך אני יכול להסביר לך מה ההרגשה להיות שחור 
רות אלמוג על הסיפורת האפרו־ אמריקאית:  ג'יימס בולדווין והולכים לפגוש את האיש "קובץ סיפורים מרשים" וגייל ג'ונס | קוריגדורה - "ספר מטלטל. קריאת חובה"
הרשימה כאן
 
 
שירת קודש מקורית להפליא
אלי הירש על מפחדך בשרי - ספרה של בכל סרלואי. הרשימה כאן>
 
 מן העיתונות>>>

 המלצות קודמות >>>
 
להמלצות נוספות >>


ישן וטוב>
אני דוד | אן הולם
Share

הוא לא יודע מי הוא, מהיכן משפחתו או למה הוא נמצא במחנה ריכוז.
רק דבר אחד הוא יודע: ששמו דוד
 

לאה קפלן ממליצה על:
אני דוד
מאת אן הולם

אילו ספרים אתם אוהבים? באופן אישי אני אוהבת ספרים עמוקים שמעוררים אותי למחשבה — ספרים שהם כמו אגרוף בבטן, ושאי אפשר להניח אותם מן היד. ספרים שבמשך הקריאה לא מרפים ממני ואחרי הקריאה ממשיכים להלך עליי קסם. בדרך כלל אני לא מתחילה לקרוא ספר חדש עד שהשפעת הספר הקודם שוככת מעט.

כזה בדיוק הוא הספר אני דוד מאת אן הולם. הספר יצא לאור בשנת 1963 (תשכ"ג), והוא מיועד לבני נוער. קראתי אותו לראשונה לפני שנתיים בנשימה עצורה, ואף על פי שאני כבר מזמן לא נערה — הספר השפיע עליי עמוקות. ספר שמצליח לדבר אל לבו של כל קורא, בכל גיל ובכל שלב בחייו, הוא בעיניי ספר חזק ומשמעותי, ובמילים אחרות: ספר קלסי. מאז קראתי עוד עשרות ספרים נוספים, אבל הספר הזה השאיר בי את חותמו לאורך זמן ולכן אני ממליצה עליו.

הספר מספר את סיפורו של דוד, ילד בן 12 שחי כל חייו במחנה ריכוז במזרח אירופה. הוא אינו יודע דבר על הוריו, על המקום שבא ממנו וגם לא מדוע הוא נמצא במחנה בכלל. הדבר היחיד שהוא יודע הוא ששמו דוד.
שומר המחנה מסדר לו אפשרות בריחה. הוא אומר לו שעליו ללכת לכיוון סלוניקי, לעלות על ספינה לאיטליה ומשם להגיע לדנמרק. שם יהיה בטוח. מכיוון שאין לו מה להפסיד, דוד מחליט לברוח — הוא אינו יודע דבר על העולם שמחוץ למחנה. באמתחתו רק לחם, מים ומצפן.
דוד יוצא למסע ארוך על פני ארצות אירופה, כשהוא בטוח כל הזמן ש"הם" רודפים אחריו כדי לתפסו ולהחזירו למחנה. לכן הוא אינו בוטח באיש. אף על פי שבעבורו העולם הוא מקום מפחיד ומלא סכנות, הוא לומד אט־אט להכיר אותו. כדי לחיות חיים נורמליים הוא זקוק לחברת אנשים.
הוא מציל ילדה קטנה משרפה והוא מחייך אליה, לראשונה בחייו. במשך חודשיים הוא שוהה אצל משפחתה ואז הוא ממשיך הלאה לעבר דנמרק.הוא שורד אחרי החורף הקשה בדרכו בהרי האלפים, וניצל ברגע האחרון ממוות. את סוף הסיפור לא אגלה — כדי שלא לפגום בחוויית הקריאה שלכם. אומר רק שהסוף טוב.

הספר הזה מלא עוצמה, כי הוא מסופר מבעד לעיניו של ילד הניצב לבדו מול העולם. ובמקום שבו ילדים טהורים עומדים, אף לא אחד אחר יכול לעמוד
. דוד גדל במחנה ריכוז. באיזה מחנה ריכוז מדובר? לא ברור. אמנם שם הגיבור הוא "דוד", אך לא בטוח כלל שמדובר במחנה ריכוז נאצי ושדוד הוא יהודי. הפרטים עורפלו במכוון כדי לתאר מצב אוניברסלי.
דוד הוא גיבור שכולנו אוהבים. הוא אמיץ, חזק, בעל כוחות נפש ומודע לחולשותיו. הוא מתגבר על כל המכשולים העומדים בדרכו ולבסוף מגלה מה עלה בגורל הוריו.

ההסתכלות המיוחדת שלו על העולם תגרום לכם להרהר בשאלת הטוב והרע, הצדק והעוולה וההסתפקות במועט מול החומרנות.
הספר זכה בפרס הראשון לספרות ילדים בסקנדינביה בשנת 1963 .כשתקראו אותו — תבינו היטב למה.

פורסם ב'אותיות' - עיתון לילדים מבית מקור ראשון
יוני 2012

בניית אתריםבניית אתרים 

הקיבוץ המאוחד-ספרית פועלים,, הוצאה לאור