ספרית פועלים |  הקיבוץ המאוחד | הוצאה לאור

 
תום שפירא, הארץ, על הקסטה השחורה
 
אסירים, שיכורים ונערות הפקר בספר הזמר החדש 
ספרם החדש של תמר ז"ל ועמוס רודנר הוא המשכו הישיר של הספר "זמר'ל", ובו שירי יהדות מ'תחתית החבית'
יעקב בר-און עם צאת הספר
 ממזמר'ל 
 
 
 אולי עוד תצמח מהקורונה תנועת חסידות חדשה
בין לימוד תורה בתנועת המקויה היפנית לעיסוק בשבת דרך זן־בודהיזם, המשורר הרב אלחנן ניר מחפש עניין באזורים "הרחוקים, ללא נקודות ההשקה"
 • לרגל צאת ספר שיריו גוף שנתת בי , הוא מספר על הקיום החדש שהולידה המגיפה ועל חילופי הדורות בציונות הדתית 
 
קווים לדמותו של המוח הישראלי
גמיש אך מבורדק, חכם אך רגשי - ואיינשטיין דווקא היה גאה בו. פרופ' גד יאיר מפענח בספרו החדש את המוח והחשיבה הישראליים, ומסביר למה מדעניות ישראליות נחשבות בעולם ל"סופר וומן" ולמה האקדמיה שלנו היא בסך הכול "פייק אקדמיה"
רן בן-נון עם צאת הספר המוח הסורר- הזמנה לפגישה עם המדע הישראלי' של גד יאיר.  
 
 רציתי להשמיע את קולם של הסובלים מאלימות
בלצאנו על הסיפור שמאחורי ספרו ועל איטליה בימי הקורונה. ראיון עם
 מארקו בלצאנו שספרו לא אזוז מכאן ראה אור לפני מספר שבועות
 
 
 
יצירת מופת מכשפת, שמהדהדת את סבלן של נשים העוברות התעללות באשר הן
תמר רותם על  קוֹרִיגדוֹרָה מאת גֵייל ג'ונס 
 
שירה צלולה ומדוייקת כל כך
שירה המבוססת על איפוק, אנדרסטייטמנט, איזונים פנימיים עדינים, מידה נכונה וצניעות.
 
אלי הירש על
שאשה אינה אלוהים, ספר השירים של רוחמה וייס
 
מתי יונח לך ארצי, ארצי העשנה — שנתיים אחרי מות חיים גורי, ספר חדש
שנתיים אחרי מותו של חיים גורי השלימו אשתו ושלוש בנותיו את הוצאת ספר שיריו האחרון, אל המקום האחר, והן מספרות על לבטי העריכה ועל החיים עם האדם המורכב שידע בעל פה אינספור שירים ושכתב על עצמו: "אני מלחמת אזרחים"

כתבה של גילי איזיקוביץ
 

 
להמלצות נוספות >>


רשימת כתבות>
מתאים לך ככה שאת צוחקת | יונה טפר
Share
      

מתאים לך ככה שאת צוחקת
יונה טפר

שוב ושוב, כאילו היה הדבר גזירה משמים, אנחנו מזדעזעים לשמוע על נשים שנרצחו על ידי בן זוגן: בעל, חבר, מאהב.

הכרוניקה העיתונאית, המדיה והרשתות החברתיות השואפים על פי טבעם לחדש ולהדהים מדי יום ביומו את הקוראים והצופים, מזמנים כותרות צעקניות ובמידת האפשר הצצה חטופה אל פני בני משפחה, קרובים ושכנים המומים, המתראיינים ומספרים עד כמה הפתיע אותם הרצח. אבל גם במקרים בהם נראה לעין שהיחסים יובילו לסיום טרגי בלתי נמנע, עומדת החברה המומה ואשמה מול מעשה הרצח, כאילו לא היו הדברים כתובים באותיות של קידוש לבנה על הקיר שמול עיננו.

בבסיס הסיפור מתאים לך ככה שאת צוחקת עומדת התהייה על כוחה הנורא של הקנאה, על סערת הרגשות הבלתי נשלטת שהיא מעוררת, הסוחפת את בן הזוג למעשה המצמרר , והנערה - הקורבן.

 עטיפת הספר מתאים לך ככה שאת צוחקת

ליה, הנערה שרציחתה מניע את הסיפור, מרגישה שהיחסים בינה לבין ירדן בן זוגה השתנו, והיא הופכת לאט לאט מנערתו לשבויה שלו. האהבה האובססיבית של ירדן שכל כך החמיאה לה בתחילה משנה את צורתה והופכת לאזיקים בלתי נראים, חונקים ומפחידים. כשהיא חשה שעליה לנתק אותם כבר איחרה את המועד. 

איך נקלעת נערה נבונה ומוכשרת כמו ליה למערבולת רגשית כזאת? מדוע היא מאמינה להבטחות, לחיוכים לליטופים ולמחמאות המשולבים במכות ועלבונות ואינה מנתקת את הקורים ההולכים ומתעבים סביבה?

הסיפור מסופר מזווית ראייתה של רוני, אחותה של ליה, נערה בחטיבת ביניים הנאלצת לאחר רצח אחותה האהובה להתמודד עם התדהמה, הכאב, הגעגועים ורגשות האשם המכבידים עליה. הזיכרונות שהיא שומרת בלבה מירדן, החבר היפה והמושך של אחותה, מכעיסים אותה. היא לא מסוגלת לסלוח לעצמה שהעריצה את רוצח אחותה, ואף חששה שלה לא יהיה אף פעם חבר מוצלח ושופע אהבה כמוהו.

הספר מתאים לך ככה שאת צוחקת ראה אור לפני יותר מעשור, אך לצערנו אינו מתיישן. אותם מקרים מזעזעים שהביאו את המחברת לכתוב את ספרה לא נפסקו  ולא נעלמו והספר נראה היום רלוונטי מתמיד. 

בזמן זה כשרצח נשים הופך לתופעה ומספר הנשים הנרצחות הולך וגדל מדי שנה, ראוי היה שבני נוער הורים ומורים יקראו את הספר המספר על התפתחות היחסים בין הקורבן והמקרבן ,על הכאב, האובדן והצער שכל רצח מביא איתו לבני המשפחה ועל אובדן  אמונתה התמה של רוני הצעירה באהבה.

רומן אולי אינו יכול לשנות תופעות מהשורש, אבל הוא יכול להביא למודעות ולצאת בדרכו נגד התופעה בה  ערך חיי נשים הוא זול כל כך. 

הספר ראה אור בשנת 1999 ונתתי בו ביטוי לזעזוע שלי מהנרצחות. מעקב אחרי הפרסומים מלמד אותנו שהמצב רק הולך ורע. צריך לדבר על הנושא ולזעוק את זעקתן של הנשים המאוימות. עלילת הסיפור מסופרת דרך עיניה של רוני בת ה -14 שאחות ליה, המשרתת בצבא, נרצחה על ידי המחזר הקנאי שלה. המפגש של רוני עם כוחה ההרסני של הקנאה, אובדן אמונתה התמה באהבה ותיאור החיים בבית שרצח קטע את רקמתם הם הציר המרכזי של הסיפור. רומן אולי אינו יכול לשנות תופעות מהשורש, אבל הוא יכול להביא למודעות ולצאת בדרכו נגד התופעה בה ערך חיי נשים הוא זול כל כך.

 

יונה טפר 
 

 בניית אתריםבניית אתרים 

הקיבוץ המאוחד-ספרית פועלים,, הוצאה לאור