ספרית פועלים | הקיבוץ המאוחד | הוצאה לאור
  חפש

   
   
   
   
   
   
  שירו המופשט של הכוח
   
   דברים נתונים ואין פתחי יציאה
  נבדה של מיטל זהר הוא חלל הרוחש תחת חלליו, קופסא שחורה, מרתף אפלולי ואין מפתח אחד. המפתח הוא צרור סיפורים שעליהם מונח הבית כמו ספינת רפאים. זהר הופכת את הקריאה לעונג שהוא לא רק אינטלקטואלי, אלא גם פרוורטי, ולכן גופני כל כך, מפתה כל כך ומצמרר
  איה אליה על נבדה של מיטל זהר
   
  ענת עינהר על ספרו של גונן נשר קונכיות
   
   

  מתאים לך ככה שאת צוחקת
  יונה ט
  פר
  שוב ושוב, כאילו היה הדבר גזירה משמים, אנחנו מזדעזעים לשמוע על נשים שנרצחו על ידי בן זוגן: בעל, חבר, מאהב.
  בבסיס הסיפור מתאים לך ככה שאת צוחקת עומדת התהייה על כוחה הנורא של הקנאה, על סערת הרגשות הבלתי נשלטת שהיא מעוררת, הסוחפת את בן הזוג למעשה המצמרר , והנערה - הקורבן. להמשך>

   
  לשמוע את השומעות
  חדוה הרכבי  מביאה לשירה הישראלית קול נשי טראגי ואחר
  לילך לחמן על
   עד שוב אשמע אותך
   
   מן העיתונות>>>

   המלצות קודמות >>>
   
  להמלצות נוספות >>


  והיא שעמדה - הגדה של פסח עם מדרש נשי
  והיא שעמדה
  לקראת פסח יוצאת לאור לראשונה הגדת נשים: ההגדה כוללת בנוסף לנוסח המסורתי טקסטים מקוריים של יוצרות שונות המאירות באור חדש את הטקסט הקדום ומוסיפות לו את נקודת המבט הנשית, החסרה מאוד בהגדה המסורתית.

  ההגדה יוצאת לאור על ידי המדרשה באורנים – מרכז חינוכי העוסק בהתחדשות החיים היהודיים בישראל.

  בליל הסדר כולנו מסובים. האם כולנו... מסובות?
  נשים רבות טורחות סביב שולחן החג, לפניו ולאחריו, ואינן לוקחות חלק פעיל ומוביל בטקס ליל הסדר. דמויות נשים נעדרות מההגדה, וקולן חסר גם ככותבות וכפרשניות של הסיפור. בהגדת נשים שותפות נשים המבקשות לקחת חלק פעיל גם בפן הרוחני של ליל הסדר.

  במדרשים החדשים שבהגדה זו כמה מרכיבים: רעיון החירות מתורגם לשאלת חירותן של נשים, אז והיום. נבחנת בהם מידת החירות והשעבוד למוסכמות חברתיות, לסדרי החברה ולעצמנו. דמויות נשים מוחזרות לסיפור יציאת מצרים, אליהן מצטרפות נשים מובילות מההיסטוריה היהודית, המקבלות כאן מקום והכרה. בחלק מהטקסטים ישנה קריאה לתיקון עולם, לראייה חומלת ואמפטית של הזר והשונה, יחד עם התייחסותן של נשים לתפקידים האופייניים להן – החל מהריון, לידה ואימהות, ועד לבישול, ניקיון וארגון הבית.

  חלק מהתוספות בהגדה מבקשות לאזן ולהשלים: ארבע בנות בצד ארבעת הבנים, כוס מרים לצד כוסו של אליהו, ועוד.

  המדרשים והפרשנויות המובאים בהגדה זו נכתבו כולם על-ידי נשים, והם כתובים בסגנונות מגוונים. חלקם ממשיך דרכי מדרש מסורתיות ומשתמש בלשון ההגדה ובמבנה המוכר, חלקם יוצר מדרש נשי חדש, תוך שימוש בשפה ובדרכי הבעה חדשות. מהם שנכתבו ברצינות, ומעל אחדים מרחפת בת-צחוק, יש שנכתבו מתוך תחושת כעס, ויש מתוך רוח של פיוס.

  בין הכותבות: יוכי ברנדס, סיון הר-שפי, עלמה זהר, רבקה לוביץ', יעל לוין, רבקה מרים, דליה מרקס, נעמי נמרוד, אסתר שקלים ועוד.

  ראשיתה של ההגדה בבית המדרש "ניגון נשים" במדרשה באורנים, בו לומדות נשים מכל הזרמים, ויוצרות פרשנות חדשה למקורות עתיקים. במסגרתו נערך מזה כעשר שנים סדר-נשים לקראת ליל הסדר, ובכל שנה נכתבת הגדה חדשה על-ידי נשים. כתיבה ויצירה זו הן הבסיס למדרשים שכונסו בהגדה זו.

  עורכות ההגדה: נירה נחליאל וענת ישראלי. מערכת: חגית אקרמן, תמי לוז גרבר, דבורה עברון     נשים עושות סדר
  "והיא שעמדה" – הגדה עם מדרש נשי, לא מספיק בועטת בפטריארכיה וחסרה קולות של נשים רבות – אבל עדיין מצליחה להביא לשולחן הסדר קולות פמיניסטיים וקריאה לחברה אחרת. דנה ג. פלג קראה בה
    הדרת נשים? לא בהגדת פסח של מדרשת אורנים
  ד"ר ענת ישראלי וד"ר נירה נחליאל ערכו לקראת חג הפסח הגדה חדשה בה הגיבורות הן הנשים. "בכל דור ודור יכולה אישה לבדוק היכן המצרים שלה". לצד הטקסט המסורתי מופיעים מדרשי נשים המתייחסים לטקסט בעיניים נשיות
   
  שם ספר:  והיא שעמדה
  מחבר/ת:  V`hee Sheada - A Passover Haggadah
  מאייר:  רחלי שלו
  הוצאה:  הקיבוץ המאוחד
  בשיתוף הוצאת:  המדרשה באורנים
  עורך/ת:  נירה נחליאל וענת ישראלי
  מספר עמודים:  72
  מקור / תרגום:  מקור
  דאנאקוד:  31-5368
  מועד הוצאה לאור:  2012 / תשע"ב

  מחיר :  72 
  מחיר באתר:  50 

  בניית אתריםבניית אתרים 

  הקיבוץ המאוחד-ספרית פועלים,, הוצאה לאור